praha: salmovský palác nabízí výstavu o pernštejnech a o životním stylu české renesance
Salmovský palác, velká klasicistní budova na Hradčanské náměstí, se vrací do života Prahy a bude složit jako výstavní prostor pro Národní galerii v Praze. Po náročné rekonstrukci, která stála 204 miliónu korun, tu je od 3. května 2012 pro veřejnost otevřena umělecko-historická výstava, věnovaná šlechtickému rodu Pernštejnů, s nimiž je v Čechách a na Moravě spojena renesance jako luxusní životní styl.
Výstava je vrcholem celoročního projektu Pernštejnský rok 2012 a připravil ji Národní památkový ústav společně s pražskou Národní galerií. Diváci tu najdou především rekonstrukce parádních pokojů, hudebních salónů, ložnic, jídelen, zbrojnic i šaten, pokojů pro děti i ženy.
Svoje poklady převážně užitého a dekorativního umění do Prahy zapůjčilo téměř padesát muzejních a památkových institucí. Jen několika ukázkami jsou zastoupena kamenická díla, připomínající renesanční dekoraci z pernštejnských staveb. Na své si ale přijdou milovníci luxusního brnění.
Největší pozornost je věnována historické osobnosti Vratislava z Pernštejna, nejvyššího kancléře Českého království, a jeho slavné dceři Polyxeně z Pernštejna, která se zasloužila o zrod kultu Pražského jezulátka. Tomu je věnovaná celá jedna místnost výstavy.
Výstava bude otevřena do 31. července 2012. Katalog vydán nebude, pouze za 14 dní bude k dispozici malý průvodce. Komplikované a současně zcela nedostatečné jsou popisky k jednotlivým exponátům. Divák je spíše zmaten, než aby byl orientován!
PhDr. Peter Kováč
Internet:
Copyright (c) 2008
stavitele-katedral.cz |
Tisk |
Kontakty |
XHTML 1.0 Strict |
Statistiky toplist |
Zpět nahoru