knižní novinky detailpraha: sféra iohanna de sacrobosco – středověká učebnice základů astronomie (akropolis)

Praha: Sféra Iohanna de Sacrobosco – středověká učebnice základů astronomie (Akropolis)

Anotace:

V Nakladatelství Akropolis vyšla edice latinsky psaného Traktátu o sféře anglického astronoma 13. století Iohanna de Sacrobosco, který působil na pařížské univerzitě. Jedná se o velice významné dílo, které se stalo základní učebnicí astronomie a bylo hojně čteno a studováno až do 17. století.

O jeho vlivu svědčí mimo jiné také mnoho stovek dochovaných rukopisů i exemplářů inkunábulí a starých tisků. Nejnovější edice přináší nejen jeho první překlad do češtiny, ale i řadu vysvětlujících dodatků. Sacroboskova Sféra byla v minulosti často komentována: jeden z komentářů napsal na sklonku 15. století český astronom Václav Faber z Budějovic, známý svými kalendáři a pranostikami, které vydával v Německu. Jeho komentář Sféry i jeho překlad do češtiny je součástí edice. V knize najdeme i předmluvu známého reformátora Filipa Melanchthona, která byla připojena k vydání Sféry z roku 1531. Cílem edice je zprostředkovat českému čtenáři jedno ze základních děl, které se zásadním způsobem spolupodílelo na vývoji evropského myšlení a vzdělanosti. (SK)

 

Alena Hadravová - Petr Hadrava, Sféra Iohanna de Sacrobosco – středověká učebnice základů astronomie, Akropolis - Astronomický ústav Akademie věd ČR - Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd ČR, Praha 2019, 368 stran, doporučená cena 329 Kč

 

Internet:

https://akropolis.info/kniha/sacrobosco/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru