knižní novinky detailpraha: švamberkové v proměnách pěti století pohledem jaroslava čechury (nakladatelství karolinum)

Praha: Švamberkové v proměnách pěti století pohledem Jaroslava Čechury (nakladatelství Karolinum)

 

ANOTACE

Historik Jaroslav Čechura napsal knihu Švamberkové v proměnách pěti století, kterou vydalo nakladatelství Karolinum. Krok za krokem sleduje osudy několika dynastických větví slavného šlechtického rodu od 13. století až do počátku 18. století. K historii Švamberků je to v poslední době už druhá velká publikace. První napsal západočeský historik Jiří Jánský a ve druhém rozšířeném vydání vyšla pod názvem Páni ze Švamberka v Nakladatelství Českého lesa v Domažlicích v roce 2020.

Jaroslav Čechura se k tématu dostal vytěžením bohatým zdrojů z českých archivů, zejména Státního oblastního archivu v Třeboni. Nabízí tak nová fakta i nové interpretace. Věnuje se osudům jednotlivců, jejichž každodenní život se střetával s významnými dějinnými událostmi ovlivňujícími celkovou situaci v Českém království – s husitstvím, dobou vlády jagellonských králů nebo Bílou horou. Speciální kapitolu věnoval Jaroslav Čechura hospodaření rodu, jeho četným dluhům i financování stavebních projektů.

Se Švamberky je spojena také řada významných památek pozdní gotiky a renesance, připomeňme třeba bohatou malířkou výzdobu hradu Zvíkova, deskový obraz Navštívení Panny Marie zv. Švamberská v Národní galerii Praha nebo na české poměry mimořádně zajímavý náhrobek Kryštofa I. ze Švamberka z františkánského klášterního kostela v Bechyni.

(SK)

 

Jaroslav Čechura, Švamberkové v proměnách pěti století, brožovaná, 480 str., nakladatelství Karolinum, Praha 2023, ISBN: 978-80-246-5266-5, doporučená cena: 520 Kč

Internet:

https://karolinum.cz/knihy/cechura-svamberkove-v-promenach-peti-stoleti-27918

 

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru