archiv detailpraha: svatý václav ve starých komiksech - výstava faksimile a uměleckých kopií

Praha: Svatý Václav ve starých komiksech - výstava faksimile a uměleckých kopií

Do 13. dubna 2013 je ve výstavní chodbě v přízemí Klementina (Klementinum 190, Praha 1) k vidění menší výstava s atraktivním názvem „Svatý Václav ve starých komiksech", kterou připravila Národní knihovna ČR společně s rakouským vydavatelstvím ADEVA.

Kníže Václav († 935), představitel třetí generace historicky doložených přemyslovských knížat, byl uctíván jako světce již krátce po své smrti. Postupně se stal patronem vládnoucí dynastie a rovněž patronem národním a zemským. Svatý Václav je zároveň jedním ze světců, jež byli a jsou stále předmětem výtvarného umění. Z období středověku i novověku se nám dochovaly četné deskové obrazy, nástěnné malby a také iluminace zachycující oba životy sv. Václava.

V rámci výstavy „Svatý Václav ve starých komiksech" je představeno především nejnovější faksimile vydavatelství ADEVA, renesanční manuskript „Icones historici vitam et martyrium sancti Venceslai principis Boemiae..." Matyáše Hutského z Křivoklátu, jehož originál se dnes nachází ve fondu Rakouské národní knihovny ve Vídni.

Zároveň s ním jsou vystaveny umělecké kopie dalších manuskriptů, jež obsahují epické cykly se svatováclavskou tematikou (Pařížský zlomek latinského překladu Kroniky tak řečeného Dalimila, Liber depictus a Velislavova bible). Tyto rukopisy můžeme považovat za jakési předchůdce moderního žánru komiksu, v němž hraje důležitější roli obraz než samotný text.

Vystaven jsou i některá další zajímavá faksimile vydavatelství ADEVA ze Štýrského Hradce, jež byla vydána v posledních letech v rámci jedinečné faksimilové řady CODICES SELECTI (např. Jozuův svitek, Psalterium St. Ruperti, Kniha perikop z Reichenau a další).

 

Marek Zágora

Foto: Ján Kočišek

 

Internet:

http://www.nkp.cz/soubory/ostatni/tz_sv_vaclav2013.pdf


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru