archiv detailpraha: svatý václav ve starých komiksech - výstava v chodbě v přízemí klementina

Praha: Svatý Václav ve starých komiksech - výstava v chodbě v přízemí Klementina

Anotace:

Ve čtvrtek 7. března 2013 byla ve výstavní chodbě v přízemí Klementina (Klementinum 190, Praha 1) zahájena výstava s atraktivním názvem „Svatý Václav ve starých komiksech", kterou připravila Národní knihovna ČR společně s vydavatelstvím ADEVA ze Štýrského Hradce.

Kníže Václav († 935) byl již krátce po své smrti uctíván jako světec. Postupně se stal patronem vládnoucí dynastie Přemyslovců a také patronem národním a zemským. Svatý Václav je zároveň jedním ze světců, jež byli a jsou stále předmětem výtvarného umění. Z období středověku a novověku se nám dochovaly četné deskové obrazy, nástěnné malby a také iluminace zachycující život sv. Václava.

V rámci výstavy bude představeno nejnovější faksimile vydavatelství ADEVA, renesanční manuskript „Icones historici vitam et martyrium sancti Venceslai principis Boemiae..." Matyáše Hutského z Křivoklátu, jehož originál se dnes nachází ve fondu Rakouské národní knihovny ve Vídni. Zároveň s ním budou vystaveny další rukopisy, jež obsahují epické cykly se svatováclavskou tematikou (Pařížský zlomek latinského překladu Kroniky tak řečeného Dalimila, Liber depictus / Krumlovský kodex a Velislavova bible). Právě tyto manuskripty můžeme považovat za předchůdce moderního žánru komiksu, v němž je dominantní obraz a ne text.

Prezentována budou i některá další zajímavá faksimile vydavatelství ADEVA, jež byla vydána v posledních desetiletích v rámci jedinečné řady CODICES SELECTI. Výstava „Svatý Václav ve starých komiksech" bude k vidění od pondělí do soboty v čase od 9 do 19 a potrvá do 13. dubna 2013.

 

Marek Zágora

 

Internet:

http://www.nkp.cz/soubory/ostatni/svvaclav_komiks.pdf


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru