archiv detailpraha: světlo v obraze - největší výstava českého impresionismu

Praha: Světlo v obraze - největší výstava českého impresionismu

Na Pražském hradě je do 7. ledna 2018 k vidění největší výstava českého impresionismu. Expozice nazvaná Světlo v obraze: český impresionismus - Inspirace blízké i vzdálené v Jízdárně Pražského hradu nabízí 520 obrazů od 78 autorů, zapůjčených z více než padesáti státních i soukromých institucí včetně Národní galerie. Výstavu připravili historik umění Michael Zachař a malíř Ivan Exner.

Vystavená díla reprezentují impresionismus v jeho různých vývojových fázích; cílem expozice je ukázat český impresionismus v celé jeho velikosti, kvalitě a kráse. Podtitul Inspirace blízké i vzdálené naznačuje, že jsou zohledněny různé dobové stylové přesahy, tvorba umělců, kteří impresionismu předcházeli a také těch, kteří se této francouzské novinky jen letmo dotkli.

Obrazy jsou řazeny podle námětů, mj. tam jsou obsáhlé oddíly Zahrady a parky, Zimy, Zátiší, Kouzlo venkova, Vody či Háje, Velkoměsto. Je to doslova oslava malířské tvořivosti.

K výstavě je vydán gigantický katalog s řadou dobových textů, mj. jiné tam jsou poprvé do češtiny přeloženy dobové kritiky na výstavy impresionistů ve Francii. Žel cena katalogu – téměř 3000 korun – je značná.

Na výstavě návštěvníci najdou 40 obrazů Antonína Slavíčka a 40 děl Václava Radimského, početnými soubory je zastoupena tvorba Antonína Hudečka, Miloše Jiránka, Josefa Schussera, Ludvíka Kuby, Joži Uprky, Stanislava Lolka, Maxe Švabinského, Vojtěcha Preissiga, Jana Preislera či Františka Kupky; evropský kontext zastupují díla Eugène-Louis Boudina, Eugena Jettela, Ivana I. Šiškina, Alexandra A. Kiseleva nebo Andreje A. Zareckého. Mimořádně zajímavou malbou je jedna z krajin od zakladatele impresionismu Clauda Moneta. Škoda, že těchto konfrontací na výstavě není víc.

Obrazy na výstavu zapůjčilo přes padesát státních a soukromých institucí, např. Národní galerie, Galerie Kodl či Galerie Kooperativy a mnoho dalších významných zapůjčitelů. Přes třicet obrazů na výstavu ze svých sbírek zapůjčila i Správa Pražského hradu, která je pořadatelem projektu, jenž autorsky zajišťuje Spolek výtvarných umělců Mánes. Členům Mánesa – i těm současným - je také věnována část expozice doplněné k hlavní výstavě.

 

Peter Kováč

 

Světlo v obraze: český impresionismus - Inspirace blízké i vzdálené, Jízdárna Pražského hradu, 6. října 2017 - 7. ledna 2018, denně 10 - 18 hod.

 

Internet:

https://www.hrad.cz/cs/kultura-na-hrade/program/prazsky-hrad-pripravuje-velkou-vystavu-s-tematem-vlivu-impresionismu-na-ceske-umeni-10790


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru