knižní novinky detailpraha: tajemství papežské volby – skvělá kniha o významu a historii konkláve (prostor)

Praha: Tajemství papežské volby – skvělá kniha o významu a historii konkláve (Prostor)

Kniha Konkláve: Tajemství papežské volby, jejímž autorem je německý profesor církevních dějin Hubert Wolf, je skvěle napsaná a široké publikum seznamuje se zákulisím volby papeže. Historie začíná v papežském paláci v italském městě Viterbo po smrti Klimenta IV. Volba se táhla už rok a půl. Tři volitelé mezitím zemřeli a jeden zmizel. Zbylo 16 kardinálů. Jak je donutit k volbě?

V červenci 1270 prefekt města nechal zavřít městské brány. S použitím mírného násilí městská stráž odvedla kardinály do papežského paláce, kde byli přísně hlídáni. Ale ani to nepomohlo. Proto v létě 1271 se podmínky jejich pobytu značně ztížily. Dostávali jen vodu a chleba, pak obyvatelé Viterba rozebrali střechu, aby kardinálové byli vystaveni nepřízni počasí, zejména slunci. Nakonec jim přestali dávat chleba, a nakonec také vodu. Až poté byl 1. září 1271 zvolen Tedaldo Visconti, který přijal jméno Řehoř X.

Konkláve je tedy izolované místo, kde jsou shromážděni volitele papeže a kam neproniknou církevní intriky, ani vlivy představitelů světské moci. Od 13. století funguje tento systém podle ustálených principů, z nichž jeden – naprosté utajení interních informací – nebyl vždy naplňován zcela úspěšně. I díky tomu sledujeme v knize někdy až bizarní okolnosti nástupu nového papeže.

Čtenář se postupně se zákulisím volebního aktu, s historií reforem papežské volby, s papežskými symboly a inauguračními rituály. Vše je vysvětleno podrobně a s velkým historickým přehledem. Závěrem autor předkládá svoji vizi, jak by volba papeže mohla vypadat v nedaleké budoucnosti.

Autorem textu je profesor Hubert Wolf (1959), renomovaný německý církevní historik, který se mj. věnuje studiu římské inkvizice a významných církevních osobností. V českém překladu vydalo nakladatelství Prostor roce 2017 jeho knihu Případ Sant’Ambrogio. Utajený skandál římských řeholnic.

Peter Kováč

 

Hubert Wolf, Konkláve: Tajemství papežské volby, počet stran: 256, nakladateství Prostor, Praha 2018, přeložila Daniela Petříčková, ISBN 978-80-7260-385-5, cena 297 Kč

 

Internet:

http://eprostor.com/cz/katalog-titulu/konklave.aspx?referrerID=42


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru