praha: traktáty o kontemplaci a lásce viléma ze saint-thierry (krystal op)
Anotace:
Nakladatelství Krystal OP, které publikuje teologickou, duchovní a filosofickou literaturu a je spjato s dominikánským řádem, vydalo jako 23. svazek své ediční řady Thesaurus český překlad dvou traktátů, které patřily k nejznámějším spisům celého středověku, a jednoho krátkého spisku, jenž zůstal po mnohá staletí zcela neznámým.
Jde o první spisy Viléma, benediktinského opata ze Saint Thierry (1075/1080–1148), určené k duchovní formaci bratří jeho komunity. Traktát O kontemplaci Boha (De contemplando Deo) stejně jako spisek Modlitba (Oratio) je svědectvím o Vilémově hledání Boha a jeho tváře, jež má povzbudit mnichy na cestě jejich vlastního hledání. Pojednání O přirozenosti a důstojnosti lásky (De natura et dignitate amoris) se pak řadí ke traktátům „De amore“, které ve středověku vznikaly v hojném počtu. Vilém se v něm staví proti doktríně světské lásky, jež byla šířena díky četbě některých antických autorů a neblaze ovlivňovala mentalitu mnichů, a nabízí svým bratřím pravou nauku pro jejich růst v lásce k Bohu. Pojednání se vzájemně doplňují a vytvářejí harmonickou jednotu. Vilém v nich předkládá svoji nauku o modlitbě a lásce k Bohu, která hojně čerpá z Písma a učení Otců a kromě teologického poznání vychází také z jeho vlastních mystických zkušeností.
Vilém ze Saint-Thierry, jenž v roce 1135 vstoupil do cisterciáckého řádu, je považován za jednoho z největších autorů cisterciácké literatury a nejvýznamnějších představitelů mnišské teologie. (SK)
Vilém ze Saint-Thierry, Traktáty o kontemplaci a lásce, edice Thesaurus, 23. svazek, Krystal OP, Praha 2024, 152 stran, doporučená cena 220 Kč
Internet:
https://krystal.op.cz/thesaurus-2/traktaty-o-kontemplaci-a-lasce/
Copyright (c) 2008
stavitele-katedral.cz |
Tisk |
Kontakty |
XHTML 1.0 Strict |
Statistiky toplist |
Zpět nahoru