zaujalo nás detailpraha: umění v kině nabízí dokument o slavném benátském malíři tintorettovi

Praha: Umění v kině nabízí dokument o slavném benátském malíři Tintorettovi

STAVITELÉ KATEDRÁL JSOU PATRONEM CYKLU UMĚNÍ V KINĚ!

Pokud máte rádi Benátky, musíte milovat i malíře Tintoretta. Od jeho narození nedávno uplynulo 500 let. Obrovský talent i bouřlivý život slavného umělce nyní přibližuje nový dokumentární film Tintoretto – rebel z Benátek. Snímek z cyklu Umění v kině bude v českých kinech od 4. listopadu 2019.

Život Jacopa Comina – jak znělo Tintorettovo skutečné jméno – byl plný dramatických zvratů, ten umělecký pak plný obrovské tvrůrčí kreativity. Ve svém díle proslul schopností zachytit energii a akci, vymýšlel zcela nezvyklé perspektivní kompozice. Jean Paul Sartre nazval prvním filmovým režisérem. Rodné Benátky toužil Tintoretto zaplnit obrazy. A proto maloval neustále a velmi rychle. Mimo jiné tím chtěl vyzrát na rivaly, jakými byli Tizian nebo Veronese.

Vrchol umělecké kariéry prožíval v době, kdy Benátky stíhala jedna morová rána za druhou. Zatímco epidemie vyhladila třetinu Benátek, Tintoretto stvořil životní dílo. Všudypřítomnou smrt a bolest považoval za inspiraci. V těžkých časech namaloval rozměrná plátna pro honosnou Školu svatého Rocha. Jeho pojetí bylo unikátní. Nikdo do té doby totiž malbami nepokryl stěny a strop téměř celé stavby!

Snímek Tintoretto – rebel z Benátek je poctou nekonvenčnímu umělci italské pozdní renesance k 500. výročí narození. Hlas oceňované britské herečky Heleny Bonham Carter (Králova řeč, Klub rváčů, série o Harrym Potterovi aj.) provází diváky vybranými benátskými místy, které dodnes připomínají jednoho z nejvýznamnějších rodáků – ať už jsou to státní archivy, Dóžecí palác, náměstí svatého Marka nebo Škola svatého Rocha.

(SK)

 

Tintoretto – rebel z Benátek, režie: Giuseppe Domingo Romano, IT, 2019, 95 minut

 

Zde je přehled českých kin, které film v listopadu promítají:

https://www.aerofilms.cz/program-kin/?dotaz=tintoretto-rebel-z-benatek


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru