časopisy detailpraha: užitek, krása a symbolická řeč květin ve středověku a raném novověku - hlavní téma zářijového čísla časopisu dějiny a současnost (7/2023)

Praha: Užitek, krása a symbolická řeč květin ve středověku a raném novověku - hlavní téma zářijového čísla časopisu Dějiny a současnost (7/2023)

 

Anotace:

Hlavním tématem letošního sedmého čísla časopisu Dějiny a současnost, který vychází desetkrát ročně, jsou květiny, jejich užitek, krása a symbolická řeč ve středověku a raném novověku. Editorem tématu je Václav Bůžek.

Rostliny hrály a hrají významnou roli v dějinách lidstva. Ve středověku a raném novověku pak tvořily nedílnou součást života všech společenských vrstev, jimiž byly využívány k různým účelům. Tématu jsou zasvěceny celkem čtyři texty, které umožňují čtenářům nahlédnout do úchvatného a zároveň velice inspirujícího světa květin a jejich symboliky. (SK)

Dějiny a současnost 7/2023, Užitek, krása a symbolická řeč květin ve středověku a raném novověku, 52 stran, cena 97 Kč

 

Texty hlavního tématu:

Dana Dvořáčková-Malá, V zahradách i herbářích. Rostliny ve středověku

Radka Nokkala Miltová, Příběhy Adónise, Narcise a Proserpiny. Květiny nejen v Ovidiových „Proměnách“

Václav Bůžek, Štok květu pěkného. Karafiáty a tulipány v renesančních zahradách šlechtických sídel

Rostislav Smíšek, Královská lilie, nebo habsburská růže? Květinové motivy v pohřebních kázáních za Markétu Terezu Španělskou roku 1673

 

Internet:

http://dejinyasoucasnost.cz/

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru