knižní novinky detailpraha: velký obrazový atlas gotických kachlových reliéfů (libri)

Praha: Velký obrazový atlas gotických kachlových reliéfů (LIBRI)

Anotace:

Nakladatelství LIBRI vydalo reprezentativní „Velký obrazový atlas gotických kachlových reliéfů. Čechy – Morava – české Slezsko“. Publikace Čeňka Pavlíka, uznávaného odborníka nejen v oboru gotických, ale i renesančních reliéfně zdobených kamnových kachlů, představuje přehlednou formou bohatou paletu námětů a velké množství jejich variant, které se objevují na kachlích, zhotovených pro gotická kachlová kamna.

Představeno je celkem 1 723 reliéfů, které jsou rozděleny do několika komentovaných tematických okruhů, zaměřených na motivy náboženské, mytologické, alegorické, světské, heraldické, architektonické a rostlinné. Každý reliéf je přiblížen kresbou, některé i fotografií. Nechybí rozsáhlý poznámkový aparát.

Publikace volně navazuje na „Encyklopedii kachlů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku“ Čeňka Pavlíka a Michala Vitanovského, která vyšla ve stejném nakladatelství v roce 2004.

Encyklopedie s podtitulem „Ikonografický atlas reliéfů na kachlích gotiky a renesance“ představila v celkem 1 300 ilustracích všechny významné motivy a jejich základní varianty kachlů tak, jak se dochovaly dnes především roztroušeně ve sbírkách našich muzeí.

Obě publikace jsou velice záslužným počinem, který ocení nejen kurátoři muzejních sbírek, ale i historici a historici umění, nesmíme ale opomenout ani zájemce z řad laické veřejnosti.

 

Marek Zágora

 

Čeněk Pavlík, Velký obrazový atlas gotických kachlových reliéfů. Čechy - Morava - české Slezsko, LIBRI, Praha 2017, 543 stran, doporučená cena 990 Kč

 

Internet:

https://libri.cz/pamatky-a-technicke-pamatky-cech-moravy-a-slezska/910-velky-obrazovy-atlas-gotickych-kachlovych-reliefu-cechy-morava-ceske-slezsko-cenek-pavlik-9788072775668.html


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru