archiv detailpraha: vyjde biografie žofie bavorské, druhé manželky václava iv. (vyšehrad)

Praha: Vyjde biografie Žofie Bavorské, druhé manželky Václava IV. (Vyšehrad)

Anotace:

Nakladatelství Vyšehrad připravuje vydání životopisu Žofie Bavorské, druhé manželky římského a českého krále Václava IV. Kniha „Česká královna Žofie. Ve znamení kalicha a kříže“ historičky Boženy Kopičkové, mimo jiné autorky životopisu české královny Elišky Přemyslovny, vyjde v rámci edice Velké postavy českých dějin.

Autorka představuje českou královnu Žofii z rodu bavorských Wittelsbachů jako výraznou osobnost, která nebyla jen obdařena krásou, na jejímž základě si ji Václav IV. vybral, ale byla i velice citlivá a přemýšlivá. Božena Kopičková nabourává i zažité stereotypy o jejím nešťastném manželství s labilním Václavem IV. Naopak ukazuje, že jejich vztah byl, minimálně po jistou dobu, velice pevný a šťastný. Přelom 14. a 15. století byl pak obdobím mnoha dramatických událostí, s nimiž se musela královna Žofie vyrovnávat.

Žofie Bavorská sehrála významnou roli i v období raného husitství, kdy podporovala Jana Husa i celé reformní hnutí, což se odrazilo i v Husových listech z Kostnice. Po smrti svého manžela v srpnu 1419 se odebrala se švagrem, římským a uherským králem Zikmundem Lucemburským, do exilu v Bratislavě, kde v docela nuzných podmínkách strávila zbytek života a byla i pohřbena.

 

Marek Zágora

 

Božena Kopičková, Česká královna Žofie. Ve znamení kalicha a kříže, Vyšehrad, Praha 2018, 336 stran, doporučená cena 370 Kč

 

Internet:

http://www.ivysehrad.cz/kniha/ceska-kralovna-zofie/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru