knižní novinky detailpraha: vyjde dlouho očekávaná biografie jan lucemburský profesorky lenky bobkové (vyšehrad)

Praha: Vyjde dlouho očekávaná biografie Jan Lucemburský profesorky Lenky Bobkové (Vyšehrad)

Anotace:

Nakladatelství Vyšehrad vydá v rámci své řady Velké postavy českých dějin dlouho očekávanou biografii českého krále Jana Lucemburského profesorky Lenky Bobkové.

Jan Lucemburský je stále převážně vnímán jako král – cizinec, který nerozuměl problémům Českého království a jenž zklamal i jako manžel a otec. Ve skutečnosti byl ale Jan Lucemburský významným českým panovníkem a diplomatem, jenž položil základy budoucí vlády svého syna Karla IV.

Lenka Bobková se pokouší o vyvážené hodnocení Jana Lucemburského a jeho vlády, tedy nejen světlých, ale i stinných stránek. Představuje jej jako schopného vladaře, jenž i díky panování v Českém království a lucemburském hrabství dokázal nasměřovat dynastickou politiku k získání římského trůnu pro Lucemburky a zároveň udržoval čilé kontakty s francouzským královským dvorem. Jeho západní orientace mu byla často vytýkána, přesto především západní kultura ovlivnila zásadním způsobem tehdejší českou společnost. Nesmíme ani zapomínat, že podstatným způsobem rozšířil i území Českého království (o Chebsko, Horní Lužici a Slezsko), nač mohl navázat i Karel IV.

(SK)

 

Lenka Bobková, Jan Lucemburský. Otec slavného syna, Vyšehrad, Praha 2018, 600 stran, doporučená cena 599 Kč

 

Internet:

http://www.ivysehrad.cz/kniha/jan-lucembursky/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru