archiv detailpraha: vyjde dlouho očekávaná monografie karel iv. portrét středověkého vladaře historika václava žůrka (nln)

Praha: Vyjde dlouho očekávaná monografie Karel IV. Portrét středověkého vladaře historika Václava Žůrka (NLN)

Anotace:

Nakladatelství Lidové noviny vydá v rámci své oceňované řady Česká historie monografii „Karel IV.“ s podtitulem „Portrét středověkého vladaře“ medievisty Václava Žůrka

V roce 2016, kdy jsme si připomněli sedmisté výročí narození římského císaře a českého krále Karla IV., vycházela většinou jen nová vydání starších prací, v nichž nemohly být, resp. nebyly zohledněny výsledky nejnovějšího bádání. Václav Žůrek se proto rozhodl nově přiblížit Lucemburkův život a jeho vládu.

Prvních šest kapitol je chronologickým popisem Karlova života v širším dějinném kontextu 14. století. Zbývající kapitoly pak přibližují Karlův panovnický styl a zaměřují se na vybrané fenomény, které nám umožňují lépe pochopit nejen jeho vládu, ale i jeho historické dědictví.

Žůrkova práce je na jedné straně Karlovým novým životopisem, na straně druhé ale především přiblížením nejdůležitějších aspektů jeho života a vlády, na jejichž základě si můžeme alespoň částečně upravit idealizovaný obraz nejvýznamnějšího Lucemburka na našem trůně.

(SK)

 

Václav Žůrek, Karel IV. Portrét středověkého vládce, Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2018, 272 stran, doporučená cena 299 Kč

 

Obsah:

Úvod

I. Rodový původ malého Václava

II. Mládí (1323-1346)

III. Léta budování a hledání uznání (1346-1349)

IV. Císařská kampaň (1349-1355)

V. Císař a král (1355-1368)

VI. Pozdní léta (1368-1378)

VII. Panovnický styl Karla IV.

VIII. Rituály a ceremonie

IX. Moudrý král

X. Zbožný král

XI. Historie ve službách dynastie

XII. Druhý život Otce vlasti

 

Internet:

https://www.nln.cz/knihy/karel-iv-portret-stredovekeho-vladce/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru