archiv detailpraha: vyjde jan lucemburský polského historika wojciecha iwańczaka (argo)

Praha: Vyjde Jan Lucemburský polského historika Wojciecha Iwańczaka (Argo)

Anotace:

Nakladatelství Argo vydá v rámci své edice Ecce Homo pod názvem „Jan Lucemburský. Dějiny bouřlivého života a hrdinné smrti českého krále a lucemburského hraběte v jednadvaceti obrazech“ biografii českého krále Jana Lucemburského polského historika a odborníka na pozdní středověk ve střední Evropě, Wojciecha Iwańczaka.

Iwańczak, který je dobře znám i u nás, je velkým znalcem české historie, a proto byl osloven varšavským nakladatelstvím Państwowy instytut wydawniczy, aby do série Biografie sławnych ludzi (Biografie slavných lidí) napsal knihu o Janu Lucemburském. Kniha vyšla v roce 2012.

Jan Lucemburský stále patří ke kontroverzním postavám českého středověku. Již od středověku byl prezentován především jako král cizinec, jenž České království využíval jen k uskutečňování svých politických ambicí a dobrodružství. Na tomto vnímání se pak nic nezměnilo ani v 19. a 20. století. Pro Josefa Šustu byl Jan Lucemburský nadále král cizinec, pro Jiřího Spěváčka pak král diplomat, jenž neměl pro české zájmy mnoho pochopení. Janův obraz se začal měnit až v posledních letech, zejména pak ve spojení s jeho výročími (1996 – 700 let od jeho narození, 2010 a 2011 – 700 let od jeho nástupu na český trůn a od jeho korunovace na českého krále).

Wojciech Iwańczak se pokouší ve své biografii přinést komplexní pohled na francouzskou kulturou vychovaného panovníka, jenž dokázal českému království získat přední místo na tehdejší mapě Evropy. Pojímá jej jako krále, jenž se postavil do opozice vůči mocenským aspiracím české šlechty a snažil se utvářet, i když nepříliš úspěšně, základy monarchického státu. Ty v plné šíři pak rozvinul až jeho syn Karel IV., jenž byl podle Iwańczaka v řadě ohledů skutečných dědicem svého otce. (SK)

 

Wojciech Iwańczak, Jan Lucemburský. Dějiny bouřlivého života a hrdinné smrti českého krále a lucemburského hraběte v jednadvaceti obrazech, Argo, Praha 2018, 296 stran, doporučená cena 348 Kč

 

Internet:

http://www.argo.cz/knihy/241483/jan-lucembursky/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru