knižní novinky detailpraha: vyjde objevný životopis jana žižky profesora petra čorneje (paseka)

Praha: Vyjde objevný životopis Jana Žižky profesora Petra Čorneje (Paseka)

Anotace:

Nakladatelství Paseka vydá nový a podle všeho i velice objevný životopis Jana Žižky z Trocnova, jehož autorem je profesor Petr Čornej, jeden z největších a nejuznávanějších znalců husitského období u nás. Kniha nazvaná „Jan Žižka. Život a doba husitského válečníka“ vychází u příležitosti 600. výročí začátku husitských válek.

Jedná se o druhou nejrozsáhlejší práci o Žižkovi, které svým způsobem navazuje na téměř devadesát let staré monumentální dílo Josefa Pekaře. Čornejova práce Pekařovu knihu na základě nejnovějších poznatků doplňuje, koriguje a v mnohém i překonává.

Autor představuje nepřemoženého hejtmana v netradičním, a především ve zcela novém světle. Příběh slavného českého vojevůdce se odehrává na pozadí barvitého dějinného panoramatu, které pomáhá porozumět Žižkovu vnitřnímu světu a motivaci jeho činů. Husitský válečník je představen jako polní velitel, jehož fenomenální úspěchy jsou dílem nejen geniálního strategického uvažování a jedinečné schopnosti zvolit překvapivá řešení, ale i oddanosti jeho bojovníků a nesporného charismatu. Sám sebe přitom vnímal jako hluboce věřícího bojovníka, naplňujícího boží vůli. Již v průběhu svého života se pak stal ikonou stoupenců husitského programu a zároveň objektem nenávisti svých protivníků. (SK)

 

Petr Čornej, Jan Žižka. Život a doba husitského válečníka, Paseka, Praha 2019, 844 stran, doporučená cena 790 Kč

 

Internet:

https://www.paseka.cz/petr-cornej-jan-zizka-zivot-a-doba-husitskeho-valecnika/produkt-4773/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru