knižní novinky detailpraha: vyjde sborník hranice smíchu. komika a vážnost ve středověké evropě

Praha: Vyjde sborník Hranice smíchu. Komika a vážnost ve středověké Evropě

Anotace:

V Nakladatelství Lidové noviny vyjde sborník nazvaný „Hranice smíchu“ s podtitulem „Komika a vážnost ve středověké Evropě“, jehož příspěvky vycházejí především z přátelského pracovního setkání na téma „středověká komika“, které se uskutečnilo v roce 2016.

Při práci se středověkými prameny se badatelé občas neubrání úsměvu, protože narazí na věci, které jim připadají komické. Jinak ale působí tyto prameny na dnešního člověka 21. století, jinak pak působily na středověkého člověka. Příkladem mohou být středověké manuskripty, při jejichž listování se často zdá, že legrace patří na okraj a naopak doprostřed stránky se klade vážné hlavní sdělení. Uprostřed často čteme seriózně formulovaná tvrzení, která jsou po stranách zdánlivě znevažována odstředivými úvahami, kratochvilnými veršovánkami, vulgárními kresbami nebo i bohatě zdobenými droleriemi, jejichž obsah nás dnes dokáže pobavit.

Autorky a autoři jednotlivých příspěvků přinášejí hlavně řadu podnětů, jak s těmito prameny pracovat, jak samotnou komiku i vážnost nahlížet a následně interpretovat. (SK)

 

Vojtěch Bažant - Martin Šorm (edd.), Hranice smíchu. Komika a vážnost ve středověké Evropě, Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2019, 452 stran, doporučená cena 449 Kč

 

Internet:

https://www.nln.cz/knihy/hranice-smichu-komika-vaznost-ve-stredoveke-evrope/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru