knižní novinky detailpraha: vyšla česká jazyková verze katalogu k výstavě císař karel iv. 1316-2016

Praha: Vyšla česká jazyková verze katalogu k výstavě Císař Karel IV. 1316-2016

Anotace:

Národní galerie v Praze vydala dlouho očekávaný katalog úspěšné česko-bavorské výstavy k sedmistému výročí narození římského císaře a českého krále Karla IV., která byla k vidění v Praze a Norimberku, v češtině. Stejnojmenný vědecký katalog „Císař Karel IV. 1316-2016“ vyšel loni pouze německy, nyní mají všichni zájemci možnost mít tento katalog i v češtině.

Sedmisetstránková reprezentativní publikace přináší kombinaci esejí německých a českých odborníků s katalogovými hesly. Texty jsou pak doplněny velkým množstvím kvalitních fotografií, na nichž jsou často velice kvalitně prezentována umělecká díla Karlovy doby.

Katalog výstavy se věnuje zejména osobnosti panovníka a jeho politické a mocenské reprezentaci. Představuje nejnovější vědecké poznatky získané v rámci mezinárodních badatelských projektů. Nově je tak prezentována např. Karlova dvorská kultura, jejímiž hlavními centry byly Praha a Norimberk, významné Karlovy rezidence. Pozornost je rovněž věnována vztahům pražsko-norimberského karlovského dvorského okruhu k dalším centrům Říše, jakými byly Štrasburk, Kolín nad Rýnem, Mohuč, Erfurt nebo Magdeburk.

Výstavní katalog přibližuje karlovskou dvorskou reprezentaci v širokém evropském kontextu 14. století. Autoři představují toto období jako dobu nebývalého rozkvětu umění soustředěného kolem evropských panovnických dvorů, stranou ale nezůstávají ani velké klimatické změny a katastrofy sužující tehdejší obyvatelstvo.

 

Marek Zágora

 

Jiří Fajt - Markus Hörsch (ed.), Císař Karel IV. 1316–2016, Národní galerie, Praha 2017, 706 stran, doporučená cena 1300 Kč

 

Internet:

http://www.ngprague.cz/product-detail/cisar-karel-iv-1316-2016-1


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru