knižní novinky detailpraha: vyšly dějiny umění v českých zemích 800-2000 (artefactum a arbor vitae societas)

Praha: Vyšly Dějiny umění v českých zemích 800-2000 (Artefactum a Arbor vitae societas)

Anotace:

Nakladatelství Artefactum vydalo společně s nakladatelstvím Arbor vitae jednosvazkové „Dějiny umění v českých zemích 800-2000“. Na jedinečné, bohatě ilustrované publikaci (osm set reprodukcí), která vznikla na půdě Ústavu dějin umění Akademie věd ČR, se podílelo celkem třiatřicet autorů.

Na knize se pracovalo dlouhých čtrnáct let a je završením předchozích šestisvazkových „Dějin českého výtvarného umění“, na nichž se podíleli i někteří autoři nejnovější publikace. Jednotlivé texty jsou napsány na základě nejnovějších poznatků a nových metod uměleckohistorické práce.

České výtvarné umění je představeno prostřednictvím tzv. rodinek. Jedná se o skupiny několika uměleckých děl spojených například způsobem vzniku nebo příslušností k určitému směru. Tím, že se změnil přístup historiků umění, došlo i k zajímavému posunu v názvu publikace, kdy je místo „českého umění“ použito „umění v českých zemích“. Autoři tak neberou v potaz jen čistě české umělce, ale do svých textů zahrnuli např. i umění německy mluvících tvůrců či židovských umělců.

Kniha je rozdělena do tří základních částí (středověk, novověk a moderní umění). Věnuje se nejen malířství, ale také sochařství, architektuře, knižní malbě, uměleckému řemeslu, fotografii a jiným druhům umělecké tvorby na českém území. Čtyři kilogramy vážící publikace „Dějiny umění v českých zemích 800-2000“ vyšla v nákladu 3000 kusů v české a 1000 kusů v anglické verzi. (SK)

 

Taťána Petrasová – Rostislav Švácha (eds.), Dějiny umění v českých zemích 800-2000, Artefactum – Arbor vitae societas, Praha 2018, 992 stran, doporučená cena 2 500 Kč

 

Internet:

http://www.arborvitae.cz/knihy/umeni/dejiny-umeni-v-ceskych-zemich-8002000

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru