archiv detailpraha: výstava insignií univerzity karlovy v císařském sálu karolina

Praha: Výstava insignií Univerzity Karlovy v Císařském sálu Karolina

Anotace:

Až do konce ledna 2019 je v Císařském sálu Karolina k vidění jedinečná výstava, která vedle starších dějin Univerzity Karlovy představí i nové fakulty a univerzitní obory, které vznikly po roce 1918.

Cílem výstavy je ukázat na příkladu univerzitních a fakultních insignií, jak se utvářela vysokoškolská symbolika a dokumentovat těsný vztah mezi vývojem univerzitního prostředí a dějinami československého státu.

Největším lákadlem jsou, bohužel jen do čtvrtka 20. prosince 2018 originály nejvzácnějších památek, mezi nimiž najdeme zakládací listiny univerzity, listinu papeže Klimenta VI., její notářský opis a nejstarší pečetidlo z poloviny 14. století. U papežské listiny se jedná dokument, který získala univerzita letos v červnu ze soukromé sbírky. Spolu s ní pak byl zakoupen i notářský instrument iniciovaný pražskou kapitulou z 30. června 1347. Obsahuje opis papežské listiny a výčet svědků stvrzujících autentičnost opisu.

Výstava bude ve dnech 24. prosince 2018 a 1. ledna 2019 uzavřena. Otevřeno je jinak každý den od 10 do 19 hodin, na Silvestra od 10 do 16 hodin. (SK)

 

Foto Univerzita Karlova.

 

K nejstarším dokumentům Univerzity Karlovy:

http://www.stavitele-katedral.cz/praha-nejstarsi-listiny-univerzity-karlovy-karolinum/

http://www.stavitele-katedral.cz/praha-univerzita-karlova-ziskala-dve-vzacne-listiny-ze-14-stoleti/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru