archiv detailpraha: výstava nebeský žebřík. pozdně středověké modlitební knihy ze sbírek národní knihovny české republiky (klementinum)

Praha: Výstava Nebeský žebřík. Pozdně středověké modlitební knihy ze sbírek Národní knihovny České republiky (Klementinum)

Anotace:

Ve výstavní chodbě v přízemí Klementina (vchod A) je do 7. ledna 2020 k vidění panelová výstava „Nebeský žebřík. Pozdně středověké modlitební knihy ze sbírek NK ČR“, která přibližuje bohatě iluminované modlitební knihy, proces jejich vzniku a postupný přechod k tištěným knihám jako novému médiu.

K výstavě byla vydána i stejnojmenná doprovodná publikace (Jindřich Marek (ed.) - Milada Studničková - Kamil Boldan - Renáta Modráková, Nebeský žebřík. Pozdně středověké modlitební knihy ze sbírek Národní knihovny ČR, Scriptorium, Praha 2019, 164 stran, doporučená cena 242 Kč). Dvě eseje uvádějí do problematiky pozdně středověké zbožnosti. Seznamují s typy soukromých modlitebních knih a systémy jejich výzdoby, objasňují funkce obrazů, podávají přehled nejvýznamnějších bohemikálních rukopisů a zabývají se přechodem od rukopisných k tištěným modlitebním knihám na konci 15. století. Druhou část publikace tvoří katalogová hesla osmi manuskriptů a tisků, které vznikly v období od druhého desetiletí 15. století do raného 16. století.

(SK)

 

K výstavě:

https://www.nkp.cz/o-knihovne/odborne-a-kulturni-akce/vystavy

 

K publikaci:

http://www.scriptorium.cz/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru