archiv detailpraha: výstava od nitě ke košili. středověké textilnictví a barvířství v praze (ghmp)

Praha: Výstava Od nitě ke košili. Středověké textilnictví a barvířství v Praze (GHMP)

Anotace:

Galerie hlavního města Praha připravila v Domě U Zlatého prstenu výstavu se zajímavým názvem „Od nitě ke košili“ s podtitulem „Středověké textilnictví a barvířství v Praze“.

Textilie a nejrůznější výrobky z nich byly velice významnou součástí každodenního života obyvatel nejen středověké Prahy. Vedle dochovaných vizuálních pramenů jsou pak pro nás důležitým zdrojem poznání látkových výrobků hlavně archeologické nálezy textilu.

Výstava seznamuje návštěvníky se středověkým textilním a barvířským řemeslem v období 14. až 15. století. Vysvětluje proces vzniku textilií a jednotlivé výrobní postupy, přibližuje vybavení tehdejší tkalcovské a barvířské dílny, předvádí různé typy textilií a jejich praktické využití v běžném životě lidí. Pozornost je věnována i dobové módě měšťanů obývajících Nové Město pražské.

Ústředním exponátem je unikátní soubor několika stovek fragmentů středověkého textilu, objevených při archeologických výzkumech smetištních vrstev v centru Prahy. Vedle samotných textilií jsou představeny i výsledky jejich odborného analytického průzkumu a postup jejich restaurování. Předvedena je též řada originálních archeologických nálezů a etnografických materiálů. Výstavu obohacují i rekonstrukce výrobních zařízení a filmové dokumenty přibližující pracovní postupy. Dokonce i samotní návštěvníci si mohou vyzkoušet některé postupy výroby textilu.

Výstavu „Od nitě ke košili. Středověké textilnictví a barvířství v Praze“, k níž vychází i stejnojmenná publikace, mohou všichni zájemci navštívit do 29. listopadu 2017.

 

Marek Zágora

 

Internet:

http://www.muzeumprahy.cz/od-nite-ke-kosili-stredoveke-textilnictvi-a-barvirstvi-v-praze/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru