archiv detailpraha: výstava slovanský klášter karla iv. zbožnost, umění, vzdělanost

Praha: Výstava Slovanský klášter Karla IV. Zbožnost, umění, vzdělanost

K sedmistému výročí narození římského císaře a českého krále Karla IV. připravily tři ústavy Akademie věd ČR (Ústav dějin umění, Slovanský ústav a Kabinet hudební vědy Etnologického ústavu) společně s benediktinským opatstvím Panny Marie a sv. Jeronýma v Emauzích výstavu nazvanou Slovanský klášter Karla IV. Zbožnost, umění, vzdělanost. V prostorách kláštera Na Slovanech (zvaný též Emauzy) se mohou návštěvníci blíže seznámit s výjimečnou fundací Karla IV.

Slovanský klášter je nejprve představen jako důležité duchovní centrum Nového města pražského. Pozornost je věnována jeho architektuře a především pak pozoruhodné malířské výzdobě ambitu. Nakonec je klášter prezentován i jako evropské centrum hlaholské písemné kultury.

Prezentaci výstavy připravili Klára Benešovská, Kateřina Kubínová, Václav Čermák. Václav Čermák shromáždil faksimile literárních památek, z nichž některé vznikly přímo ve skriptoriu kláštera, kam Karel IV. přizval benediktiny z Chorvatska. Patří mezi ně i slavný Remešský evangeliář, jehož hlaholská část byla napsána a iluminována na konci 14. století v Praze. Husité později rukopis odvezli jako dar do Konstantinopole a po pádu Byzance se dostal do Francie, do pokladnice remešské katedrály. Tvrzení, že na něj přísahali při korunovaci francouzští králově, se žel ukázal jen jako romantická legenda, zrození v 19. století.

Pro výstavu byl za dohledu Kláry Benešovské, přední české odbornice na gotickou architekturu, zhotoven i velký model areálu kláštera, jak kdysi vypadal ve středověku. Vše doprovází bohatá dokumentace autorky, která pokračuje i v samotném klášterním chrámu, v němž se návštěvníci seznámí s významem stavby a pozdějšími osudy této unikátní Karlovy fundace.

Především však je v ambitu divákům v plné kráse nabídnut jedinečný soubor nástěnných maleb z konce 60. a počátku 70. let 14. století, které vzájemně propojují příběhy Nového zákona a Starého zákona v rozsáhlém typologickém cyklu. Celek byl inspirován středověkými spisy, které pomocí textu a obrazu uváděly čtenáře do dějin spásy. Ve 33 obrazových polích se odvíjí biblické události od Svržení andělů až k Seslání Ducha svatého, přičemž ústřední (dnes zničené) scény Ježíšova umučení byly namalovány mimo ambit v tzv. císařské kapli. Námět i vznik cyklu zřejmě souvisel se svátkem Kopí a hřebů Páně, který byl v Čechách zaveden roku 1354 na přání Karla IV.

Prezentaci maleb s instruktivními panely, které divákům umožňuji přesněji identifikovat poškozené fragmenty maleb, připravila Kateřina Kubínová. Jde o vzorový příklad toho, jak lze působivě, moderně a s velkým vkusem představit středověkou památku dochovanou jen ve fragmentech. Přímo na výstavě lze zakoupit i obsáhlou knihu Kateřiny Kubínové Emauzský cyklus, který je kvalitním rozborem tohoto výjimečného uměleckého díla, na němž se podíleli malíři, kteří předtím pracovali v Karlových službách na Karlštejně.

Díky objevenému autentickému středověkému popisu v knihovně ve švédské Uppsale se mohl zrekonstruovat celý původní program maleb, které se nenacházely pouze v ambitu, ale i v přilehlé tzv. císařské kapli, kde se dokonce byly ty nejdůležitější výjevy včetně velkého Ukřižování.

Výstavu Slovanský klášter Karla IV. Zbožnost, umění, vzdělanost doplní cyklus přednášek a koncertů, včetně rekonstrukce liturgických zpěvů ve staroslověnštině. Jde o vynikající doplněk výstavy Císař Karel IV., která bude od poloviny května ve Valdštejnské jízdárně. Především v poklidu si diváci mohou prohlédnout prakticky celou zachovanou středověkou část kláštera i s jeho působivou malířskou výzdobou a to do 21. listopadu 2016 od pondělí do soboty od 11 do 17 hodin.

 

Peter Kováč

Marek Zágora

 

Slovanský klášter Karla IV. Zbožnost, umění, vzdělanost, Emauzský klášter, Vyšehradská 49/320, Praha 2 - Nové Město, 5.5. – 21.11. 2016, denně kromě neděle od 11.00 do 17.00, vstupné: plné - 80 Kč, snížené - 50 Kč, rodinné 150 Kč, zdarma děti do 6 let, pedagogové doprovázející školní výpravy, průvodci organizovaných skupin, držitelé průkazu ZTP. Pořadatel: Benediktinské opatství Panny Marie a sv. Jeronýma v Emauzích a Akademie věd České republiky - Ústav dějin umění, Slovanský ústav, Kabinet hudební vědy Etnologického ústavu. Koncepce výstavy: Klára Benešovská, Václav Čermák, Kateřina Kubínová. Autoři textů: Klára Benešovská, Václav Čermák, Kateřina Kubínová, Lukáš Matoušek, Tomáš Slavický.

 

Internet:

http://www.udu.cas.cz/cs/700-vyroci-narozeni-karla-iv/

 

K malířské výzdobě kláštera Na Slovanech:

http://www.stavitele-katedral.cz/praha-emauzsky-cyklus-ikonografie-stredovekych-nastennych-maleb-v-ambitu-klastera-na-slovanech-krasna-a-podnetna-kniha-kateriny-kubinove-kterou-vydal-ustav-dejin-umeni-av-cr/

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru