archiv detailpraha: výstava václav iv. – král na rozhraní věků (karolinum)

Praha: Výstava Václav IV. – král na rozhraní věků (Karolinum)

Anotace:

V prostorách Karolina měla být od září 2019 k vidění výstava „Václav IV. a jeho doba. Evoluce - revoluce - destrukce“, která měla připomenout šestisté výročí úmrtí římského a českého krále z rodu Lucemburků. Nakonec došlo k částečné úpravě koncepce projektu a především názvu, a tak v Karolinu představena expozice nazvaná „Václav IV. - král na rozhraní věků“.

Vzdělaný král Václav IV. se významně zasloužil o rozvoj pražské univerzity. Založil novou univerzitní kolej pojmenovanou jeho jménem. Univerzitě pak věnoval i nádherný Rotlevův palác na Starém Městě pražském, dnešní Karolinum, které patří k nejstarším univerzitním sídlům v Evropě.

Expozice představuje faksimile rukopisů spjatých s osobou Václava IV., z nichž nejkrásnější je Bible Václava IV., která dodnes okouzluje svou kvalitní a bohatou výzdobou. Sochařství je zastoupeno kopiemi tzv. krásnoslohových skulptur, jako jsou Madona z kostela sv. Jiljí v Třeboni nebo Madona ze Šternberka. Z oblasti malířství jsou představeny kopie děl Mistra třeboňského oltáře, Madony svatovítské a Madony rynecké.

Vystaveny jsou i kopie Svatováclavské koruny a koruny římských králů, korun, jimiž byl Václav IV. korunován. Zajímavé jsou i modely staveb z doby Václava IV., které na výstavu zapůjčila stavební fakulta ČVUT v Praze.

Výstava bude otevřena až do 19. listopadu 2019. Vstup je zdarma.

(SK)

 

Internet:

https://cuni.cz/UK-9953.html


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru