knižní novinky detailpraha: vývoj a struktura liturgie sv. jana zlatoústého

Praha: Vývoj a struktura liturgie sv. Jana Zlatoústého

V Čechách dosud scházela publikace o svaté liturgii (mši svaté) konstantinopolské tradice, která by čtenáře uvedla do liturgické problematiky a seznámila jej se všemi podstatnými fázemi byzantského bohoslužebného procesu. Kniha Tomáše Mrňávka Vývoj a struktura liturgie sv. Jana Zlatoústého tuto mezeru výrazně zaplňuje.

Mrňávek, kancléř Apoštolského exarchátu Řeckokatolické církve v České republice a bývalý absolvent Papežského východního institutu v Římě, postupuje v knize systematicky a se snahou objasnit vše  velmi názorně pro věřící i laiky. Nejprve čtenáře seznamuje s byzantským kostelem a jeho funkčním vybavením. Podrobně jsou popsány liturgická roucha i specifické předměty a nádoby používané při byzantské liturgii. Text instruktivně doplňují kresby a fotografie.

Značnou pozornost pak autor věnuje původu a autenticitě liturgie sv. Jana Zlatoústého a dále pramenům této liturgie. Stěžejní závěrečná část detailně popisuje sám průběh liturgie.

Pro čtenáře, který se chce něco dozvědět o byzantské tradici týkající se bohoslužeb, jde o velmi přístupně, zajímavě a didakticky připravenou publikaci. Doplňuje nedávno česky vydanou knihu Roberta F. Tafta Stručné dějiny byzantské liturgie (Refugium, Olomouc 2011), kterou právě Tomáš Mrňávek přeložil do češtiny.

 

Peter Kováč

 

Tomáš Mrňávek, Vývoj a struktura liturgie sv. Jana Zlatoústého, nakladatel: Pavel Mervart, Praha 2017, vázaná, 232 stran, doporučená cena 289 Kč.

 

Internet:

http://www.pavelmervart.cz/kniha/vyvoj-a-struktura-liturgie-sv-jana-zlatousteho-499/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru