knižní novinky detailpraha: zahrada slov – sborník k životnímu jubileu zuzany silagiové (filosofia)

Praha: Zahrada slov – sborník k životnímu jubileu Zuzany Silagiové (Filosofia)

Anotace:

Filosofia, nakladatelství Filosofického ústavu Akademie věd ČR, vydalo pod názvem „Zahrada slov“ sborník sestavený u příležitosti životního jubilea PhDr. Zuzany Silagiové, vynikající editorky a významné badatelky v oboru středolatinské lexikografie a dějin botaniky.

Svazek obsahuje úvodní laudatio profesora Pavla Spunara, po kterém následuje kompletní bibliografie doktorky Silagiové. Jádro sborníku pak tvoří celkem devatenáct, dosud nepublikovaných studií, které se věnují pestré paletě témat souvisejících s latinským a řeckým jazykem, literaturou a kulturou od antiky až po současnost, s důrazem na recepci klasických témat v českém prostředí. Přiblíženy jsou kupř. proměny chápání Afrodity v průběhu staletí, antické a středověké představy o blahodárných účincích některých rostlin na zdraví zvířat, středověká diplomatika, historie a odborná literatura, renesanční příležitostná poezie, obraz žen v barokním kazatelství nebo veršované pomůcky pro žáky gymnázií na počátku 20. století. Na závěr sborníku je připojen seznam gratulantů. (SK)

 

Julie Černá - Barbora Kocánová - Pavel Nývlt (eds.), Zahrada slov: Ad honorem Zuzana Silagiová, Filosofia, Praha 2019, 368 stran, doporučená cena 300 Kč

 

Internet:

https://www.kosmas.cz/knihy/258372/zahrada-slov/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru