knižní novinky detailpraha: základní pojmy dějin umění heinricha wölfflina konečně česky! kniha, kterou by měl mít doma každý historik umění

Praha: Základní pojmy dějin umění Heinricha Wölfflina konečně česky! Kniha, kterou by měl mít doma každý historik umění

Ústav dějin umění AV ČR založil novou překladovou edici ars // philosophia / aesthetica / theoria a úvodní knihou nové řady se stal titul Základní pojmy dějin umění švýcarského kunsthistorika Heinricha Wölfflina.

Za výběr prvního svazku lze pracovníkům ÚDU jen pogratulovat. Wölfflinovy Základní pojmy by měl mít doma každý historik umění! Kniha vyšla poprvé v Mnichově v roce 1915 a jen německy byla dosud vydána devatenáctkrát. Přeložena byla také do všech hlavních evropských jazyků.

Heinrich Wölfflin (1864-1945), švýcarský historik umění, se v roce 1893 stal nástupcem Jacoba Burckhardta na stolici dějin umění v Basileji, posléze působil na katedrách dějin umění na univerzitách v Berlíně, Mnichově a Curychu. Základní pojmy dějin umění (Kunstgeschichtliche Grundbegriffe) jsou jeho nejproslulejším a nejdůležitějším odkazem.

Česky vyšla už v roce 1912 Wölfflinova kniha Klasické umění: úvod do italské renesance. Do češtiny ji tehdy přeložil historik umění Václav Vilém Štech. Kunstgeschichtliche Grundbegriffe na český překlad čekaly více než sto let.

V Základních pojmech dějin umění Wölfflin detailně srovnává renesanční a barokní umělecká díla na základě pěti pojmových dvojic: lineární versus malířský, plošný versus hloubkový, uzavřený versus otevřený, mnohodílný versus jednotný, jasný versus nejasný.

Kniha doslova otevírá oči k vnímání malířství, sochařství i architektury! Dalo by se s jistou nadsázkou říci, že to je téměř „návod“, jak lze umělecká díla „číst“.

Poděkovat musíme překladatelům. Wölfflin – to je hodně těžká němčina. A český překlad Grundbegriffe je brilantní a po všech stránkách obdivuhodný. Text je díky tomu také ohromně čtivý a při vší té komplikovanosti Wölflinova jazyka srozumitelný a pochopitelný.

Peter Kováč

 

Heinrich Wölfflin,  Základní pojmy dějin umění, překlad Indeborg Fialová-Fürstová a Tomáš Hlobil, brožovaná, 320 stran, Praha 2020, cena 450 Kč

 

Internet:

https://www.udu.cas.cz/cs/archiv-clanku/vysel-prvni-svazek-edice-ars-philosophia-aesthetica-theoria/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru