zaujalo nás detailpraha: zemřel historik umění profesor vojtěch lahoda

Praha: Zemřel historik umění profesor Vojtěch Lahoda

V pondělí 18. 3. 2019 zemřel ve věku 63 let historik umění a bývalý ředitel Ústavu dějin umění AV ČR prof. PhDr. Vojtěch Lahoda, CSc.

Lahoda vystudoval obor dějiny umění a estetika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Po ukončení školy se stal vědeckým aspirantem Ústavu teorie a dějin umění ČSAV a pod vedením Petra Wittlicha zde v roce 1985 obhájil kandidátskou dizertační práci Figura v českém malířství 1907–1932: kubistické řešení, která určila jeho další směřování v oboru.

V Ústavu dějin umění začal profesor Lahoda pracovat jako vědecký asistent. Postupně se stal vedoucím oddělení, zástupcem ředitele a posléze zastával více než deset let funkci ředitele. Ústav v této funkci dovedl ke skvělým výsledkům i k vynikajícímu mezinárodnímu hodnocení.

V roce 2007 vydal svoji nejvýznamnější knihu věnovanou malíři Emilu Fillovi, jehož dílem se zabýval už od dob studií na pražské filozofické fakultě. Obsáhlá sedmisetstránková kniha je obhajobou Emila Filly - jak jeho umělecké tvorby (vztah k Picassovi), tak i jeho občanských postojů (antifašista a komunista). Kniha byla v roce 2008 navržena na cenu Magnesia litera.

Jako kurátor se profesor Lahoda podílel na řadě výstav. Až do posledních chvil vedl týmový projekt Sudek Project, který zpracovává fotografie a negativy Josefa Sudka, uložené ve sbírkách Ústavu dějin umění AV ČR, a přichází s novými intepretacemi Sudkova díla.

(SK)

 

Foto: Ústav dějin umění AV ČR


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru