knižní novinky detailpraha: životopis alberta ze šternberka, rádce a diplomata ve službách karla iv. (vyšehrad)

Praha: Životopis Alberta ze Šternberka, rádce a diplomata ve službách Karla IV. (Vyšehrad)

 

Anotace:

Nakladatelství Vyšehrad vydalo v rámci své edice Velké postavy českých dějin životopis Alberta ze Šternberka, předního rádce a diplomata císaře a českého krále Karla IV., osobnosti středoevropské politiky 14. století. Autory knihy jsou historici David Papajík a Tomáš Somer.

Mezi důležité spolupracovníky císaře Karla IV. patřil nejvýznamnější příslušník moravské větve rodu Šternberků. Albert absolvoval úspěšnou církevní kariéru, byl olomouckým kanovníkem, poté biskupem v severoněmeckém Zvěříně a v Litomyšli. V roce 1368 se stal magdeburským arcibiskupem a dosáhl tím vrcholu své církevní dráhy, kterou završil opět jako litomyšlský biskup. Albert byl významným diplomatem a důvěrníkem císaře Karla, ale také zakladatelem klášterů augustiniánů kanovníků ve Šternberku a kartuziánů v Tržku u Litomyšle. Kniha sleduje všechny aspekty Albertova života a působení, včetně správy rodových statků či rozboru vzácných uměleckých děl spojených s Albertovou osobou. (SK)

David Papajík - Tomáš Somer, Albert ze Šternberka. Arcibiskup, zakladatel, mecenáš a diplomat doby Karla IV., Vyšehrad, Praha 2021, 480 stran, doporučená cena 599 Kč

Internet:

https://www.ivysehrad.cz/tituly/64035937/albert-ze-sternberka/

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru