zaujalo nás detailprima zoom: premiérový „historický“ prosinec (pompeje + notre-dame v paříži + druidové: záhada keltských kněží)

Prima ZOOM: premiérový „historický“ prosinec (Pompeje + Notre-Dame v Paříži + Druidové: Záhada keltských kněží)

Tematické premiérové bloky filmových dokumentů z oboru historie a dějin umění na TV Prima ZOOM vždy v úterý od 20.00 do 22.00 hod. a v sobotu od 22.00 do 24.00 hod.

 

7. 12. 20.00 – Příběh hvězdné oblohy (Bohové a nestvůry)

Minisérie Příběh hvězdné oblohy je vyšperkována překrásnými, dechberoucími digitálními záběry vesmíru a nejdůležitějších astronomických artefaktů světa. Díky tomu nabízí jedinečnou možnost pozorovat hvězdnou oblohu očima našich předků. A zároveň porovnat, jak se měnil pohled člověka na vesmír v průběhu dějin lidstva. Vydejme se společně na výpravu za poznáváním různých vizí vesmíru ze všech koutů světa, od počátků civilizace až do nedávné minulosti. Uvidíme ohromné množství způsobů, jakými lidé pozorovali a zaznamenávali pohyb nebes – od pravěkých lovců a sběračů až po konstruktéra vesmírného dalekohledu, Edwina Hubblea. Díky celé řadě historiků a astronomů odhalíme vědecká vysvětlení kosmických fenoménů, které se naši předkové snažili pochopit pomocí mytologie. Sledujte příběhy hvězdné oblohy, které se odehrávají na pozadí nekonečně rozpínavých kosmických dálav.

 

7. 12. 21.00 – Věčné Pompeje

Je to jedna z největších katastrof v dějinách lidstva. V roce 79 našeho letopočtu vybuchla sopka Vesuv, římské přístavní město Pompeje bylo pohřbeno pod tunami popela a množství lidí tragicky zahynulo. Od té doby se Pompeje dokonale zachovaly jako jakási momentka z historie starověké římské říše. Díky tomu se toto město stalo symbolem celé jedné epochy. Mýtus Pompejí nepřestává fascinovat dokonce ani po takřka dvou tisících letech od výbuchu Vesuvu. Dobře zachované pozůstatky města každoročně navštíví necelé čtyři miliony fascinovaných turistů. Ale historie Pompejí nekončí jejich strašlivým pádem. Snímek Věčné Pompeje vůbec poprvé odhaluje, co se odehrálo po zničující vulkanické erupci. Nenechte si ujít pozoruhodný příběh o tom, jak se ve starověku vyrovnávali s následky tragické přírodní katastrofy, odhodlaném zásahu římského císaře Tita a hospodářské obrodě zdevastovaného regionu.

 

11. 12. 23.00 – Poklady Evropy (Itálie)

Vydejte se na cestu Evropou, která vede na nejkrásnější, nejzajímavější, nejneobvyklejší a nejautentičtější místa. Každá epizoda cestopisného seriálu Poklady Evropy představuje novou destinaci a odhaluje její přísně střežená tajemství, přírodní krásy, historické skvosty a kuriózní zajímavosti. Navštivte tajně ukrytý chrám, zakázané jezero, impozantní jeskyni, dechberoucí katedrálu, starodávné trosky, hotel v iglú, město duchů a seznamte se s místními chovateli koní nebo lidovými folkovými zpěváky. Poklady Evropy přináší poutavé a fascinující příběhy o kulturním dědictví a obyvatelích jednotlivých zemí.

 

14. 12. 21.00 – Notre-Dame: Věčná katedrála

15. dubna 2019 má celý svět vyražený dech: pařížská katedrála Notre-Dame, jedna z hlavních francouzských památek, kterou se každoročně chodí pokochat na třináct milionů návštěvníků, je v plamenech. Podkroví, dřevěná střecha a věž vystavěná architektem Eugénem Viollet-Le-Ducem se řítí k zemi. Ale nepředstavitelnou noční můru ukončí nečekaný zázrak: toto mistrovské dílo gotického stylu o rozloze 5500 m² nakonec požár ustojí. Není to poprvé, co se vyhlášená francouzská kráska Notre-Dame málem dočkala vlastního konce. Sto třicet metrů dlouhá a čtyřicet osm metrů široká katedrála dokonce málem ani nevznikla. Díky výjimečnému povolení francouzského ministerstva kultury se tvůrci tohoto filmu dostali do zákulisí právě probíhající rekonstrukce. A tak se se jim podařilo odhalit všechna současná tajemství pařížské katedrály. Díky dosud nezveřejněným archivním materiálům, rozhovorům s předními odborníky a speciálním digitálním efektům prozrazují také to, jak byla katedrála Notre-Dame vlastně vystavěna. Jaké nové triky a postupy museli stavitelé vyvinout a využít? Jakým hrozbám katedrála čelila za posledních takřka devět století? A jaké jsou plány na její budoucí obnovu?

 

21. 12. 21.00 – Amerika v barvě II (Organizovaný zločin)

Vzrušující seriál Amerika v barvě se vrací! Dějiny nejsou černobílé. Díky nejmodernější technice se historické záběry odehrávají v živých barvách přímo před našima očima. Vydejme se společně na vizuálně velkolepou výpravu za nejslavnějšími okamžiky Ameriky. Sledujte příběh o Henrym Fordovi, Thomasi Edisonovi a jejich generaci vynálezců a podnikatelů, která změnila celý svět. Podívejte se, jak kvůli prohibici vznikla mafie a celá země se na několik příštích desetiletí ponořila hluboko do mrazivé atmosféry zločinu a strachu. Prozkoumáme taky mytickou a skutečnou podobu legendárního Divokého západu, zrod surfování na slunné Havaji, mocné rodinné klany Rockefellerových a Kennedyových nebo zlatou éru Hollywoodu a hvězdné zákulisí této legendární „továrny na sny“.

 

25. 12. 22.00 – Posvátná místa (Irsko)

Podívejte se na některé z nejposvátnějších chrámů, monumentů a svatostánků úplně jiným, jedinečným pohledem. Seriál Posvátná místa vychází z nových poznatků a vzrušujících archeologických i historických nálezů. Proč starověcí obyvatelé Irska přestali uctívat zemi, a zaměřili se místo toho na nebe? Jak hrozné musely být klimatické změny v kdysi posvátném centru velké indiánské komunity v pouštním kaňonu Chaco, když se někteří jeho obyvatelé zřejmě uchýlili k lidským obětem a kanibalismu? Všichni víme, že ohromující památky starověkého Egypta jsou monumenty posmrtného života. Jenže nález čtyři tisíce let starého manuskriptu na vydělané kůži naznačuje, že tato dávná víra mohla mít více společného právě se životem než se smrtí.

 

28. 12. 20.00 – Druidové: Záhada keltských kněží

Druidové jsou tajuplnou záhadou, která se ještě nepodařila rozluštit. Ale nové archeologické nálezy a poznatky naznačují, jaká tito mysteriózní keltští čarodějové ukrývali tajemství. Druidové, tajuplní keltští čarodějové, odjakživa fascinovali celý svět. Jsou nepřehlédnutelnou součástí starověkých literárních pramenů. Stali se hrdiny irských legend i hvězdami moderních fantastických světů. Ale kým byli doopravdy? Jejich odkaz a dědictví nám dlouho unikaly, protože druidové předávali veškeré své posvátné znalosti výhradně ústní cestou. Ale nové archeologické nálezy nyní konečně odhalují detailní obraz jejich životů a pozoruhodného díla.

 

www.prima-zoom.cz – unikátní on-line magazín: základní info, program, aktuality, fotografie, zajímavé články, a ještě něco navíc.

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru