zaujalo nás detailprima zoom: premiérový „historický“ srpen nabídne mj. úžasné dokumenty o životě vincenta van gogha a tintoretta, malířského rebela z benátek

Prima ZOOM: premiérový „historický“ srpen nabídne mj. úžasné dokumenty o životě Vincenta van Gogha a Tintoretta, malířského rebela z Benátek

Tematické premiérové bloky: „Historie“ vždy v úterý od 20.00 do 22.00 hod. a v sobotu od 22.00 do 24.00 hod.

 

7. 8. 22.00 – Van Gogh: O obilných polích a oblačném nebi

Slavného malíře Vincenta van Gogha dnes považujeme za univerzálně milovaného umělce. Nebylo tomu tak ale vždycky. Velmi málo se přitom mluví o člověku, který jako jeden z prvních rozpoznal van Goghův talent a významně se zasadil o propagaci jeho děl. Helene Kröller-Müllerová byla ve své době nejbohatší ženou v Holandsku. Ačkoli do umělcova příběhu zasáhla až po jeho smrti, tento celovečerní film ji zachycuje jako jeho integrální část. Proplétá jejich korespondence a nachází v názorech mrtvého umělce inspiraci pro vlastní dobročinnost a uvažování o světě. Snímek tím však pouze uvozuje výpravu za poznáním van Goghovy křehké duše, která získává obrysy na místech jeho života a tvorby. Umělce, který dokázal hloubku svých emocí vtisknout do tahů štětcem, přitom následuje od povědomého kostela v Auvers až na výstavu v Itálii.

 

10. 8. 20.00 – Vikingské ženy (Sigrunin hněv a objevení Islandu)

Vikingové navždy změnili Evropu. Polovina z nich přesto zmizela ze všeobecného povědomí. Úplně se zapomnělo, že odvážnými severskými dobyvateli a válečníky nebyli jen muži, ale i ženy. Neprávem. Ženy hrály ve vikingské společnosti hlavní roli a vykonaly velké skutky. Velely lodím a zakládaly kolonie. Uměly se ohánět zbraněmi, účastnily se bitev nebo vyjednávaly s významnými panovníky, včetně mnohých císařů. Zanechaly po sobě stopy všude od Ameriky až po Kyjev. Bez nich je příběh o slavné éře vikingů neúplný. Vydejte se s námi do 9. století, navštivte dobu temných počátků středověku, odhalte životní styl severských nájezdníků a zjistěte, jaké skutečně byly Vikingské ženy.

 

14. 8. 22.00 – Tintoretto: Rebel z Benátek

Celovečerní umělecký film Tintoretto – rebel z Benátek připomíná nedávných 500 let od narození geniálního benátského rodáka a jedno z největších jmen italské renesance. Hlas Heleny Bonhamové Carterové (Králova řeč, Klub rváčů, filmová série Harry Potter) přibližuje malířův nespoutaný život a jeho impozantní dílo i soupeření s dalšími slavnými umělci své doby. Film také odhaluje, jak se v Tintorettově tvorbě obtiskla morová rána, která slavné město zasáhla uprostřed umělcova nejsilnějšího období.

 

21. 8. 22.00 – Ztracená tajemství Velké pyramidy (1. část)

Odhalujeme nejhlubší tajemství Velké pyramidy v Gíze. Dvoudílný film Ztracené tajemství Velké pyramidy odkrývá nové poznatky o dost možná největším a nejvýznamnějším výtvoru lidstva – Velké pyramidě v egyptské Gíze. Díky kombinaci fascinující digitálních záběrů, trojrozměrných modelů a neuvěřitelných archeologických vykopávek vycházejí na světlo nejhlubší tajemství nejen pyramidy, ale i faraóna Chufu. Když je objeven rozložený člun a dosud nejstarší nalezený papyrus, David Suzuki se připojuje k týmu předních expertů. Společně hledají odpovědi na otázku, proč se faraón Chufu rozhodl nechat postavit největší pyramidu všech dob. Dokument představuje dechberoucí rekonstrukci nepředstavitelného úkolu a pečlivě promyšleného pracovního postupu. Přitom odhaluje, jak se díky tomuto dobře zachovalému zázraku starověkého světa navždy změnily egyptská říše, její lid i celý svět.

 

21. 8. 23.00 – Amerika v barvě (20. léta)

Naše představy o minulosti jsou většinou černobílé. Ale život tehdy byl samozřejmě stejně pestrobarevný jako dnes. Tento přelomový seriál využívá moderní kolorizační techniky a poprvé představuje dějiny Ameriky v barvě. Ambiciózní televizní projekt postupuje jedno desetiletí po druhém, oživuje historii a vrací jí původní barvy! Nechybí tak slavné, proslulé a ikonické momenty amerického života jako zrod jazzu, útok na Pearl Harbor, velká hospodářská krize nebo Elvismánie. Filmaři strávili 6000 hodin pátráním v zaprášených polozapomenutých archivech, rodinných albech i soukromých sbírkách a podařilo se jim objevit takřka 50 kilometrů filmových materiálů, které dlouhá desetiletí nikdo neviděl. Díky tomu vznikla vzrušující pastva pro oči sestříhaná z nejdůležitějších záběrů naší doby.

 

24. 8. 20.00 – Prezidenti ve válce (Výzva k chrabrosti)

Dwight D. Eisenhower, John F. Kennedy, Lyndon B. Johnson, Richard Nixon, Gerald Ford, Jimmy Carter, Ronald Reagan a George W. Bush. To je osm amerických prezidentů, významných mužů dějin, kteří sloužili v druhé světové válce a stali se vrchními veliteli amerických ozbrojených sil. Dva historické celovečerní filmy Prezidenti ve válce vyprávějí příběh o tom, jak tyto muže změnily a poznamenaly jejich válečné zážitky. A také o tom, jak z tohoto konfliktu vyšli jako vůdčí osobnosti a jak válečná vřava ovlivnila rozhodnutí, která dělali, když se nakonec dostali až do Bílého domu.

 

25. 8. 23.00 – Vyjednávači (Olympijské hry v Mnichově)

Strhující seriál Vyjednávači kombinuje audio nahrávky a přepisy rozhovorů mezi únosci a policisty. Díky tomu vznikla věrná a detailní rekonstrukce, která zachycuje vteřinu po vteřině nechvalně proslulé situace, během nichž bylo nutné osvobodit vězněné rukojmí. Vyjednávači odhalují, jak se tyto složité události odehrávaly nejen z taktického, ale i z psychologického úhlu pohledu. Napínavé a nervy drásající rekonstrukce osvobozování rukojmích doplňují skutečné archivní záběry a úplně nové trojrozměrné digitální animace. Ty umožní lépe porozumět všemu, co se během vyjednávaní odehrávalo, k jakým dramatickým situacím docházelo a které strategie vyjednávání přitom byly využity. Nechybí ani komentáře a zážitky lidí, kteří to všechno skutečně prožili na vlastní kůži. Nebo expertní analýzy dvou profesionálních vyjednávačů. Ponořte se společně s námi doprostřed těchto krizových situací.

 

31. 8. 20.00 – Prezidenti ve válce (Jejich zlomové momenty)

Dwight D. Eisenhower, John F. Kennedy, Lyndon B. Johnson, Richard Nixon, Gerald Ford, Jimmy Carter, Ronald Reagan a George W. Bush. To je osm amerických prezidentů, významných mužů dějin, kteří sloužili v druhé světové válce a nakonec se stali vrchním velitelem amerických ozbrojených sil. Dva historické celovečerní filmy Prezidenti ve válce vypráví příběh o tom, jak je změnily a poznamenaly jejich válečné zážitky. A také o tom, jak vyšly z tohoto konfliktu jako vůdčí osobnosti a jak válečná vřava ovlivnila rozhodnutí, která dělali, když se nakonec dostali až do Bílého domu.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru