knižní novinky detailprinceton: white. the history of a color – jedinečná monografie o sociálních a kulturních dějinách bílé barvy (princeton university press)

Princeton: White. The History of a Color – jedinečná monografie o sociálních a kulturních dějinách bílé barvy (Princeton University Press)

Anotace:

Francouzský historik Michel Pastoureau se nejprve zabýval heraldikou, sfragistikou a emblémy. Později se začal také věnovat dějinám zvířat a studiu středověkých bestiářů. Od 80. let minulého století se ale zaměřil na dosud zcela přehlížené téma, kterým byly dějiny barev. Postupně se vypracoval na největšího odborníka a napsal o nich hned několik velice podnětných monografií. Do češtiny byla zatím přeložena jeho kniha o modré barvě - „Modrá. Dějiny jedné barvy“ (Argo 2013). Další knihy zasvětil černé, zelené, červené a žluté barvě.

V loňském roce (2022) vydalo prestižní pařížské nakladatelství Seuil jeho monografii věnovanou sociálním a kulturním dějinám bílé barvy od starověku až po současnost. Nyní vychází tato kniha v anglickém překladu.

Navzdory všeobecnému přesvědčení je bílá samostatnou barvou, stejně jako červená, modrá, zelená nebo žlutá. Autor sleduje její dlouhou historii v Evropě, od starověku až po současnost. Zabývá se všemi jejími aspekty, od lexika přes symboliku, materiální kulturu, společenskou praxi, vědu, náboženskou morálku až po uměleckou tvorbu. Před 17. stoletím nebyla bílá barva nikdy zpochybňována jako skutečná barva. Naopak od antiky až do středověku tvořila bílá spolu s červenou a černou barevnou trojici, která hrála hlavní roli nejen v každodenním životě, ale i ve světě reprezentace. Stejně tak po staletí v žádném jazyce neznamenal pojem „bílý“ „bezbarvý“. Bílá navíc nebyla vždy považována za opak černé. V klasickém starověku a ve středověku byla opakem bílé červená. Bílá má také bohatou symbolickou historii, často byla spojována s čistotou, panenstvím, nevinností, moudrostí, mírem a krásou.

Publikace „White. The History of a Color“ je stejně jako všechny předchozí publikace o dějinách barev doplněna bohatým obrazovým doprovodem. (SK)

Michel Pastoureau, White. The History of a Color, Princeton University Press, 240 stran, Princeton – Oxford 2023, doporučená cena 39,95 dolarů

Internet:

https://press.princeton.edu/books/hardcover/9780691243498/white

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru