knižní novinky detailregensburg (řezno): die glasmalereien des regensburger dom. vom 13. bis zum 20. jahrhundert (schnell & steiner verlag)

Regensburg (Řezno): Die Glasmalereien des Regensburger Dom. Vom 13. bis zum 20. Jahrhundert (Schnell & Steiner Verlag)

Anotace:

Řezenské nakladatelství Schnell & Steiner  vydalo v rámci své řady Regensburger Domstiftung publikaci „Die Glasmalereien des Regensburger Dom. Vom 13. bis zum 20. Jahrhundert“ historika umění Achima Hubela.

V bohatě ilustrovaném svazku (380 fotografií) jsou zcela poprvé představeny slovem i obrazem všechny sklomalby řezenské katedrály. Nejprve se jedná o obrovské množství asi 1.100 středověkých polí, která vznikla mezi roky 1230 a 1460. Je výjimečné, že se převážná většina z těchto vitrají dochovala ve velice dobrém stavu. Další významné vitráže vznikly v 19. století a ve druhé polovině 20. století vytvořil jiné pozoruhodné sklomalby profesor Josef Oberberger.

Představeny jsou nejen všechny dochované sklomalby, ale je pojednáno též o jejich samotném vzniku a jejich významu pro katedrálu v Řezně. Navíc jsou zasazeny do širších souvislostí s nástěnnou a deskovou malbou. (SK)

 

Achim Hubel, Die Glasmalereien des Regensburger Dom. Vom 13. bis zum 20. Jahrhundert, Schnell & Steiner Verlag, Regensburg 2021, 400 stran, doporučená cena 39,95 euro

 

Internet:

https://www.schnell-und-steiner.de/artikel_10502.ahtml


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru