knižní novinky detailregensburg (řezno): hundert highlights – reprezentativní publikace o nejvzácnějších rukopisech a tiscích ze stadtbibliothek v trevíru (schnell & steiner verlag)

Regensburg (Řezno): Hundert Highlights – reprezentativní publikace o nejvzácnějších rukopisech a tiscích ze Stadtbibliothek v Trevíru (Schnell & Steiner Verlag)

Anotace:

Nakladatelství Schnell & Steiner vydalo reprezentativní publikaci nazvanou „Hundert Highlights. Kostbare Handschriften und Drucke der Stadtbibliothek Trier“. Jak naznačuje název, představuje slovem i obrazem největší poklady knižní kultury uložené v trevírské Stadtbibliothek.

Knihovna vznikla na počátku 19. století a ve svých sbírkách skrývá řadu nádherných, bohatě zdobených rukopisů a vzácných tisků. Nejstarší rukopisy pocházejí dokonce již ze 7. století. Do nově vzniklé knihovny se postupně dostaly manuskripty a tisky ze sekularizovaných klášterních knihoven z oblasti kolem Trevíru.

Mezi největší rukopisné poklady patří Evangeliář abatyše Ady z přelomu 8. a 9. století, Trevírská apokalypsa z první třetiny 9. století nebo Codex Egberti z konce 10. věku. Nejvzácnějšími tisky jsou pak Gutenbergova Bible a Světová kronika Hartmanna Schedela. Představeny jsou i další zajímavé texty a fragmenty, mapy a atlasy.

Publikace nejen nabízí reprezentativní průřez významnou sbírkou, ale zároveň i vybízí k návštěvě knihovní pokladnice (Schatzkammer), v níž jsou od roku 2014 vystaveny i originály některých, v knize uvedených rukopisů a tisků.

(SK)

 

Michael Embach, Hundert Highlights. Kostbare Handschriften und Drucke der Stadtbibliothek Trier, Schnell & Steiner Verlag, Regensburg 2020, 232 stran, doporučená cena 29,95 euro

 

Internet:

https://www.schnell-und-steiner.de/artikel_10185.ahtml?NKLN=28_RSA


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru