faksimile detailsimbach am inn (německo): vyjde faksimile miniatur knihy hodinek étienna chevaliera (müller & schindler)

Simbach am Inn (Německo): Vyjde faksimile miniatur Knihy hodinek Étienna Chevaliera (Müller & Schindler)

Německé vydavatelství Müller & Schindler připravuje k vydání faksimile dochovaných miniatur jednoho z nejkrásnějších západoevropských rukopisů 15. století – proslulých Hodinek Étienna Chevaliera, z nichž se dochoval pouhý fragment. Všichni milovníci nádherně iluminovaných rukopisů tak mají jedinečnou možnost seznámit se s celkem sedmačtyřiceti miniaturami, jejichž autorem je Jean Fouquet.

Étienne Chevalier byl správce pokladny francouzského krále Karla VII. (1422-1461) a manuskript objednal u proslulého dvorního malíře Jeana Fouqueta, který i zde prokázal opravdové mistrovství. Pro nádherné iluminace plné živých scén je typické propojení italských a vlámských vlivů. Fouquet působil od 50. let 15. století ve službách krále Karla VII. a pak Ludvíka XI., jehož dvorním malířem se stal roku 1475. Pro Étienna Chevaliera vytvořil vedle Hodinek také jeden z nejproslulejších deskových obrazů 15. století - Melunský diptych (kolem 1455). Na Hodinkách začal pracovat pravděpodobně po svém návratu z Itálie v roce 1448 a dokončil je před rokem 1457.

Osudy hotového rukopisu jsou bohužel zahaleny tajemstvím. V rodině objednavatele zůstal manuskript do roku 1630, kdy zemřel Étiennův poslední přímý potomek, Nicolas Chevalier, baron z Crissé. Poté stopy manuskriptu mizí. Až na konci 17. století, kdy nevíme, komu patřil, jej musel vidět učenec Roger de Gaignières, který tehdy reprodukoval dvě miniatury. V následujícím století byl rukopis rozebrán. Iluminace byly vyříznuty a většina z nich pak oříznuta až po jejich okraj. Celkem 40 miniatur se dochovalo na dubových tabulkách, na něž byly nalepeny. Ty se dostaly přes rodinu Brentano do rukou vévody z Aumale, který je vystavil na svém zámku v Chantilly. Další z rukopisu pocházející miniatury se postupně objevily v různých sbírkách a na aukcích. Dnes se samostatné listy (celkem sedm) nacházejí v různých světových knihovnách a muzeích (Francouzská národní knihovna, Louvre, Musée Marmottan v Paříži, Britská knihovna a Upton House v Londýně a Metropolitní muzeum v New Yorku). V rámci faksimilového vydání budou představeny všechny dochované miniatury.

 

Marek Zágora

 

Internet:

http://www.muellerundschindler.com/produkt/stundenbuch-etienne-chevalier/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru