archiv detailšokující zjištění: leonardo da vinci pracoval u soudu a picasso byl homosexuál

Šokující zjištění: Leonardo da Vinci pracoval u soudu a Picasso byl homosexuál

Na jednom populárním a hojně navštěvovaném českém informačním serveru jsem si přečetl článek s názvem: Výstavy v cizině; na co se letos vyplatí zajet do Vídně či Londýna. Ke svému velkému překvapení jsem zjistil, že londýnská Národní galerie letos pořádá výstavu Leonardo da Vinci: malíř u soudu v Miláně.

Jako obdivovatel italské renesance jsem marně pátral v paměti, kdy byl tento slavný malíř u soudu. Měl sice jisté problémy, byl nařčen z homosexuality, což se tenkrát dost přísně trestalo, ale k soudu se problém nikdy nedostal. Vlivný tatínek vše včas zametl... Co tedy budou v Londýně vystavovat, když nic neexistuje?

Problém ale není v Anglii, ale v Praze, u autora článku. Londýn skutečně nabídne exkluzivní výstavu obrazů Leonarda da Vinciho z doby, kdy tu byl malířem na dvoře milánského vévody. Název výstavy zní Leonardo da Vinci: painter at the court of Milan a slovo court není výrazem jen pro soud, ale také pro dvůr. Musí se ale znát kontext!

Nejde o ojedinělý případ. V česky přeložené knize studií Dílo a styl vynikajícího amerického historika umění Meyera Schapira jsem se třeba dočetl, že gotické katedrály mají komíny (zřejmě se z nich v zimě kouří jako z továren), že tu jsou vzepjaté oblouky (místo opěrné), že kamenné hlavice jsou vyřezávané (a ne tesané) nebo že existuje cosi jako Průvodce poutníka Santiagem (což je ve skutečnosti průvodce z 12. století popisující cesty vedoucí do Santiaga de Compostela).

Vrchol byl, když jsem v knize objevil, že francouzskou baziliku Saint-Denis (dnes v Paříži, původně u Paříže) zdobí velmi cenná sochařská výzdoba oken. Žel nejde o sochařská díla, ale o malovaná okna, tedy vitraje, které jsou tak slavné, že nechybí v žádném přehledu gotického umění. Schapiro to má v originálu dobře. Někdo ale v Praze neznal kontext!

Neznalost je někdy až hořce úsměvná. V životopisné knize o Modiglianim jsem loni v českém překladu zjistil, že malíř Pablo Picasso léta žil se svým důvěrným přítelem Fernandem Olivierem. Picasso byl vždycky na ženské! Onen přítel byla ve skutečnosti Fernande Olivierová, kterou Picasso jako pohlednou modelku svedl na pařížském Montmartru ...

Problém těchto detailů je v tom, že když narazíte na elementární neznalosti, pak už nevěříte tomu, že i vše ostatní je v pořádku. Takže pokud si dnes kupuji knihu, jsem vděčen vydavateli, když mi v knize uvede jako malou noticku i charakteristiku překladatele: kdo to je, zda tomu, co překládá, i rozumí a případně s kým vše po odborné stránce konzultoval, což se týká zejména odborných textů a literatury faktu.

 

PhDr. Peter Kováč


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru