faksimile detailštýrský hradec (graz): faksimile cartae nauticae pietra vesconteho – 125. svazek edice codices selecti (adeva)

Štýrský Hradec (Graz): Faksimile Cartae Nauticae Pietra Vesconteho – 125. svazek edice CODICES SELECTI (ADEVA)

Rakouské vydavatelství ADEVA připravilo pro milovníky nádherných a zároveň jedinečných kodexů vydání dalšího, originálu věrného faksimile. Jedná se o středověký portolánový atlas, který by díky svým detailům mohl být používán i dnes. Originál je uložen v Rakouské národní knihovně (Cod. 594).

Atlas malého formátu (19 x 9,9 cm) vznikl v roce 1318 v Benátkách a tvoří jej jedenáct pergamenových map na dřevěných destičkách, které jsou uprostřed přeloženy. Po naplánování konkrétní obchodní cesty tak bylo možné atlas rychle a bezpečně složit.

Autorem atlasu byl Pietro Vesconte, jehož životopisná data bohužel neznáme. Byl jedním z nejvlivnějších kartografů počátku 14. století a je považován za jednoho z průkopníků portolánových map. Ví se, že v letech 1311–1320 působil v Benátkách a své mapy důsledně datoval a signoval. Jeho nejstarší dochovaná portolánová mapa nese rok 1311 a je uložena ve Florencii. Z jeho dílny se dochovaly ještě čtyři další atlasy (dnes v Paříži, Benátkách, Římě a Lyonu).

Zvláštností atlasu je, že jednotlivé mapy nejsou orientovány na sever, jak je obvyklé, ale na jih, tedy jih je zobrazen nahoře. Samotný atlas pak začíná propracovaným a podrobným zobrazením kalendáře, který v rozích zdobí namalované symboly čtyř evangelistů.

Cena portolánového atlasu Pietra Vesconteho, který vydala ADEVA jako již sto dvacátý pátý svazek své řady CODICES SELECTI, je 1 980 euro.

Marek Zágora

 

Internet:

https://www.adeva.com/f/820/Vesconte,-Pietro---Cartae-Nauticae

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru