zaujalo nás detailtelevize: francouzské umění (čt art) + historie templářů (prima zoom)

Televize: Francouzské umění (ČT ART) + Historie templářů (PRIMA ZOOM)

Francouzské umění - dokument BBC

Premiéra: ČT art středa 29. 5. ve 20:20 hodin

Historik umění Andrew Graham-Dixon je českým divákům dobře znám jako autor skvělých televizních seriálů o výtvarnému umění. Už jsme na ČT ART viděli jeho dokumentární filmy o umění Nizozemí, Německa, Skandinávie a Ruska. Dokumenty byly natočeny pro britskou BBC.

Tentokrát nás po tři večery čeká umění sladké Francie: gotická bazilika Saint Denis, zámek Versailles Ludvíka XIV., malíři Poussin, Watteau, David, Manet, Monet a Cézanne, myslitelé Montaigne, Diderot.

V první díle se seznámíme s gotikou, prohlédneme si unikátní rukopis Přebohaté hodinky vévody z Berry a připomeneme si, že francouzský král František I. se zasloužil o vzestup renesančního umění ve Francii, když získal do svých služeb četné italské umělce, především Leonarda da Vinci. (SK)

Francouzské umění - první díl:

ČT art středa 29. 5. 20:20

ČT art pátek 31. 5. po půlnoci 01:35

ČT art neděle 2. 6. po půlnoci 00:10

 

 

Historie templářů na PRIMA ZOOM

Premiéra: PRIMA ZOOM 8. 6. 22.10 hodin (1. díl)

Anotace televize:

Řád templářů patřil k nejmocnějším křesťanským rytířským řádům středověku. Byl založen jako důsledek první křížové výpravy, aby zajistil bezpečnost pro zástupy poutníků z Evropy putující do Jeruzaléma. Brzy ale natolik zesílil, že s jeho mocí a velikostí se mohlo máloco rovnat. Templáři se stali hybateli středověkých dějin.

Španělský dokumentární seriál z roku 2014.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru