archiv detailtočník: výstava světla králů k 600. výročí úmrtí římského a českého krále václava iv.

Točník: Výstava Světla králů k 600. výročí úmrtí římského a českého krále Václava IV.

U příležitosti šestistého výročí úmrtí římského a českého krále Václava IV. z rodu Lucemburků je na hradě Točníku, který Václav IV. založil, až dokonce srpna 2019 k vidění pěkná menší výstava nazvaná „Světla králů“. Ta je zároveň malou obhajobou a částečnou rehabilitací panovníka, který má z u nás vládnoucích Lucemburků nejhorší pověst.

Hlavními exponáty jsou repliky čtyř korun, které podle tradice měly spočinout na hlavách panovníků z rodu Lucemburků. První je Svatováclavská koruna, kterou nechal zhotovit Karel IV., další je koruna římských králů, kterou si objednal rovněž Václavův otec. Třetí je tzv. železná koruna lombardských králů a poslední je říšská, neboli císařská koruna, jejíž počátky sahají až do 10. století. Autorem všech replik je proslulý šperkař Jiří Urban.

Dále mohou návštěvníci nahlédnout do dvou rukopisů Václavovy doby, do prvního svazku proslulé Václavovy bible a manuskriptu Bellifortis. Atmosféru výstavy pak dotvářejí sochy Lucemburků z dílny známého sochaře a uměleckého kováře Igora Kitzbergera.

Pro ty, kteří budou mít více času, je pak určena dotyková obrazovka, jejímž prostřednictvím si mohou prohlédnout řadu dalších rukopisů, které jsou spjaty s osobností a dobou vlády Václava IV.

 

Marek Zágora

Foto Marek Zágora a Peter Kováč

 

Internet:

https://www.hrad-tocnik.cz/cs/zpravy/44374-vystava-svetla-kralu-na-hrade-tocnik


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru