faksimile detailtrevír: cesta jindřicha vii. lucemburského za císařskou korunou

Trevír: Cesta Jindřicha VII. Lucemburského za císařskou korunou

Trevírské nakladatelství Kliomedia vydalo nádhernou, reprezentativní publikaci o cestě římského krále Jindřicha VII. Lucemburského za císařskou korunou. Tato cesta je velice podrobně zdokumentována v proslulém obrazovém rukopisu, který je součástí tzv. Balduiena, které se dnes nachází v Zemském archivu v Koblenci.

Již dříve bylo rukopisu a jeho výzdobě věnováno několik knih a velké množství studií. Nyní se ale rukopis prezentuje ve zcela nové podobě. V publikaci si totiž můžeme rukopis důkladně prohlédnout na barevných reprodukcích v originální velikosti a každá iluminace je i náležitě popsána a okomentována.

Jedná se o jeden z nejzajímavějších obrazových rukopisů vrcholného středověku, který na celkem třiceti sedmi pergamenových listech zaznamenává nejen samotnou římskou jízdu, ale také události z let 1308-1310, které ji předcházely. Třicet šest listů o rozměrech 24 x 34 cm zdobí vždy dvě lavírované kresby perem nad sebou, jejichž rozměry jsou přibližně 15 x 11 cm. Každá z nich má vlastní rám a obě jsou pak orámovány ještě společně. Prostor mezi orámováním pak vyplňují krátké doplňující texty v latině.

Dva listy se ale zcela liší od zbytku manuskriptu. Folio 10r je vymalováno celé, pravděpodobně jako vzor, jak měl vypadat celý obrazový rukopis po svém dokončení, k němuž ale nedošlo. Na posledním listu 37r je pak celostránkové vyobrazení náhrobku císaře Jindřicha VII. Lucemburského v Pise.

Rukopis je nejen vyobrazením jednotlivých událostí, ale také okázalou prezentací dosažené moci rodu Lucemburků na území Svaté říše římské a také v Českém království, o čemž pak svědčí zejména vyobrazení svatby Jana Lucemburského s dědičkou Českého království Eliškou Přemyslovnou.

Základem publikace je edice, překlad a popis obrazového rukopisu. Tuto část pak doplňuje řada velice zajímavých studií, v nichž je nejprve nastíněno pozadí samotné římské jízdy Jindřicha VII. Lucemburského. Právě cestě za císařskou korunou je věnováno nejvíce studií, i když ta je nahlížena z různých úhlů pohledu.

Podnětná je např. studie o vztahu trevírského arcibiskupa Balduina Lucemburského k jeho staršímu bratrovi Jindřichovi. Je rovněž pojednáno o Balduinově roli během římské jízdy a také o jeho podílu na vzniku samotného obrazového rukopisu, který je podroben důkladnému rozboru.

Následují studie, které se věnují konkrétním námětům obrazového doprovodu. Michel Margue se objevně rozepsal o vyobrazování války a dvorského života, přičemž se podrobně věnuje např. vypodobňování hostiny. Wolfgang Schmid zase pojednal o obrazových rukopisech jako prostředcích demonstrace politické moci. Velký prostor věnoval i slavnostním vjezdům panovníka do měst, jejichž studium se v poslední době stalo středem zájmu i některých českých a moravských medievistů.

Významný je i příspěvek o vypodobněných korunovacích. Stejný autor napsal také např. studii o vyobrazeních arcibiskupa Balduina v trevírské knižní malbě. Balduin Lucemburský je celkově představen jako velice vlivná osobnost, která měla velký vliv nejen na politické dění, ale také na kulturu a umění první poloviny 14. století.

Všechny studie jsou doplněny velkým množstvím kvalitních barevných reprodukcí.

Nádherná, velkoformátová kniha by určitě neměla chybět v knihovně žádného milovníka středověkých rukopisů, respektive zájemce o dějiny lucemburského rodu. Již samotné listování v ní je velkým zážitkem.

 

Marek Zágora

Michel Margue - Michel Pauly - Wolfgang Schmid, Der Weg zur Kaiserkrone. Der Romzug Heinrichs VII. in der Darstellung Erzbischof Balduins von Trier, Kliomedia, Trier 2009, 200 stran, cena 60 euro.

 

Obsah:

Michel Pauly: Der historische Hintergrund von Romfahrt und Bilderchronik

Johannes Mötsch: Die Balduineen und die Bilderchronik

Christoph Winterer: Die kunstgeschichtliche Einordnung der Bilderchronik

Wolfgang Schmid: Der Bischof und sein Kaiser. Zum Verhältnis von Erzbischof Balduin und Kaiser Heinrich in der Romfahrt

Michel Margue: Krieg und höfische Welt in Balduins Bilderchronik

Wolfgang Schmid: Zur Inszenierung von Politik in der Bilderhandschrift

Michel Pauly: Heinrich VII. in Cremona und Brescia - oder wie biegt man die Wahrheit zurecht?

Wofgang Schmid: Darstellungen Erzbischof Balduins in der Trierer Buchmalerei

Wolfgang Schmid: Die Stellung der Bilderhandschrift in der Memorialpolitik der Luxemburger

Michel Margue: Der Kaiser und der Königsmacher. Trierer Bausteine einer Luxemburger memoria


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru