ohlasy v médiích detailumění / art

Umění / ART

Peter Kováč

ZROZENÍ GÉNIA (Giovanni Pisano a Toskánsko mezi gotikou a renesancí)

Praha, Ars Auro Prior 2013, 543 s., čb. a bar. obr., bibliogr.

 

Obsáhlá publikace se zabývá životem a dílem jednoho z nejvýznamnějších sochařů rozhraní gotiky a renesance Giovanniho Pisana, příslušníka uznávané sochařské rodiny. Na úvod je otištěna předmluva sochaře Henryho Moora k anglické monografii o Pisanovi z roku 1969.

V ní se tento představitel moderního umění vyznává z obdivu ke kolegovi o několik set let staršímu. Vlastní text knihy začíná u Giovanniho otce Nicola Pisana, který měl na svého syna zásadní vliv jakožto učitel. Se jménem mladého sochaře se poprvé setkáváme na Nicolově smlouvě o provedení sienské kazatelny.

Popsána jsou v knize nejen umělecká díla, která po sobě tento umělec zanechal, ale i historické, společenské a kulturní poměry v jednotlivých městech.

Závěrečnou část knihy tvoří „dokumenty“, například ukázky smluv se sochaři a malíři v Toskánsku doby duecenta a trecenta, zápisy ze stavební hutě katedrály či Pisanovy nápisy z kazatelen a statě několika vybraných zahraničních historiků umění na témata související s uměleckou, zvláště sochařskou produkcí v Itálii kolem roku 1300.

 

Umění / ART 6, časopis vydává Ústav dějin umění Akademie věd ČR, Praha 2013, s. 596


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru