zaujalo nás detailumění v kině: klimt & schiele – erós a psyché

Umění v kině: Klimt & Schiele – Erós a Psyché

STAVITELÉ KATEDRÁL JSOU MEDIÁLNÍM PARTNEREM TÉTO KULTURNÍ AKCE!

Od 6. května do 5. června 2019 uvádí 54 českých kin skvělý dokument Klimt & Schiele – Erós a Psyché. Film se vrací k loňskému výročí. Rok 1918 nepřinesl jen konec světové války, ale také předčasné úmrtí proslulých malířů Gustava Klimta a Egona Schieleho.

Oba dva jsou symbolem “zlaté éry” Vídně a oba dva způsobili ve výtvarném světě revoluci. Klimt jako secesní malíř, Schiele jako expresionista.

O jejich obrovském talentu, snech, ale i o skandálech a posedlostech vypráví nový dokument Klimt & Schiele – Erós a Psyché. Snímek diváky provede nejslavnějšími kulturními prostory rakouské metropole – galeriemi Albertina, Belvedere, prostory Uměleckohistorického muzea, Muzea Leopoldových nebo Muzea Sigmunda Freuda.

 

Klimt & Schiele – Erós a Psyché, Itálie, 2018, 90 min, režie: Michele Mally, anglická verze, české titulky, filmem provází: Lorenzo Richelmy

 

Zde přehled kin:

https://www.aerofilms.cz/program-kin/?dotaz=klimt-schiele-eros-a-psyche

 

GUSTAV KLIMT (1862-1918) se v dubnu 1897 podílel na založení Vídeňské secese a stal se jejím prezidentem. Ve čtyřiceti vytvořil Beethovenův vlys pro výstavní budovu Secese a dodnes jde o nejpůsobivější umělecké dílo, jaké může nabídnout Vídeň doby Franze Josefa. V květnu 1903 navštívil italskou Ravennu a zážitek z tamních byzantských mozaik bezprostředně ovlivnil jeho osobitý a originální styl malování. Jeho vídeňský ateliér se stal malířovým soukromým harémem. Ti, co tam nahlédli, hovořili o polonahých či spíše zcela svlečených modelkách, které tvůrce obletovaly, zatímco on stál u štaflí a secesně tvořil. 11. ledna 1918 Klimta ranila mrtvice, po následné nemoci zemřel 6. února v pětapadesáti letech.

 

EGON SCHIELE (1890-1918) se narodil v Tullnu nedaleko Vídně, ale jeho matka pocházela z Českého Krumlova. Na jih Čech se mladý umělec vypravil v dubnu 1911. Utekl tam jako rebelant z Vídně, která se mu stala "příšerně ošklivou", jak sám tvrdil, nicméně ani zdejší idylka netrvala dlouho. Měšťáky pobuřoval bohémský životní styl Egona a jeho modelky Wally, a tak se záhy museli oba vystěhovat. Schieleho akty (jeho nejčastější téma) zavdaly podnět k mnoha legendám, stejně jako tomu bylo u jeho pařížského vrstevníka Modiglianiho. Nechybějí ani úvahy o neurotickém životě sexem posedlého psychopata. Takový názor ovlivnila i drobná životní epizoda: Schiele byl obžalován za údajné svedení nezletilé dívky. Obvinění se neprokázalo, ale malíř byl přesto rakouskými úřady odsouzen na tři dny vězení s tím, že kresby v jeho ateliéru byly "pornografií dostupnou mladistvým". Egon Schiele zemřel v osmadvaceti letech na španělskou chřipku, které v posledních letech první světové války podlehly milióny lidí. Za svůj krátký život stačil namalovat tři sta obrazů a tři a půl tisíce kreseb a akvarelů.

 

Peter Kováč


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru