Anotace:
Publikace Stoneworking in Etruria prezentuje výsledky výzkumného projektu týmu Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně (FF UJEP), který proběhl v Itálii mezi lety 2020–2022 na několika etruských lokalitách. Členy týmu byli Michal Cihla, který se věnuje technikám historického opracování kamene, archeolog Martin Trefný a František R. Václavík, jenž se zabývá stavebně-historickými průzkumy.
Badatelé se zaměřili se na dokumentaci etruské architektury z pohledu opracování kamene a na některé aspekty dobové těžby kamene. Lokality, ve kterých byl výzkum realizován, spadají do časového rozpětí daného starší dobou železnou (Villanovská kultura) až helénistickým obdobím. Celkově tedy výzkum pokryl časový rámec téměř jednoho tisíciletí.
Tematicky doposud ojedinělá publikace poskytuje unikátní vhled do problémů starověkého kamenictví v antické Etrurii, včetně nových informací ohledně užitých stavebních technik a procedur, díky kterým nám Etruskové zanechali pozoruhodné dědictví v pohřební, profánní i kultovní architektuře.
Část poznatků autoři publikovali i česky. V časopise Auriga (Zprávy Jednoty klasických filologů) například vyšel v roce 2017 jejich článek Primární vizuální průzkum lomu poblíž nekropole Monterozzi v Tarquiniích (Auriga LIX/2, 63-76), věnující se detailně starověkému lomu v etruských Tarquiniích.
(SK)
Michal Cihla, Martin Trefný, František R. Václavík, Stoneworking in Etruria, nakladatel: Univerzita J.E.Purkyně 2022, anglicky, 1. vydání, 2023, 178 stran, cena 238 Kč, ISBN 9788075614018
Kniha Stoneworking in Etruria je publikována i na stránkách www. academia.edu:
https://www.academia.edu/97213368/Stoneworking_in_Etruria
Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | Statistiky toplist | Zpět nahoru