archiv detailvídeň: holbein, burgkmair, dürer a severská renesance (renaissance in the north, kunsthistorisches museum)

Vídeň: Holbein, Burgkmair, Dürer a severská renesance (Renaissance in the North, Kunsthistorisches Museum)

Uměleckohistorické muzeum (Kunsthistorisches Museum) ve Vídeň nabízí do 30. června 2024 atraktivní výstavu věnovanou tzv. severské renesanci v první třetině 16. století. Severská renesance je pojem, který prosadili v uměleckohistorické literatuře především američtí a angličtí odborníci. Příkladem může být zejména trojdílná Grove Encyclopedia of Northern Renaissance Art (hlavní editor Gordon Campbell), která zahrnuje období od první třetiny 15. století až po dobu císaře Rudolfa II., aniž by tam vše mělo skutečnou souvislost s renesancí.

Vídeňská výstava se soustředí na malíře, jako byli Hans Holbein, Hans Burgkmair a Albrecht Dürer, a na sochaře, jako byli Hans Daucher a Gregor Erhart. Vše se zaměřuje na dosud málo sledované centrum tohoto přelomového období v evropském umění: svobodné císařské a obchodní město Augsburg. Tam se velmi často v obrazech, grafikách a reliéfech uplatňovala nová renesanční ornamentika odvozená z Itálie, která se ale vůbec poprvé ve střední Evropě objevila na dvoře Matyáše Korvína v Uhersku, dnešním Maďarsku.

Určitě objevem pro všechny je velkolepé dílo Hanse Burgkmaira a Hanse Dauchera. Dürer je zastoupen i kvalitní dobovou kopií Růžencové slavnosti, kterou se německý malíř proslavil v Benátkách. Její originál zůstal v pražské Národní galerii, protože desková malba je značně choulostivá na převoz. Reprezentativní výběr nabízí dobová augsburská portrétní malba.

Většina zastoupených umělců měla ještě středověké školení, ale při cestách do Itálie se seznamovala s novou dekorací „all antica“, která se pro ně stala novou módou. U nás ji prosazoval ve svých zakázkách pro českou aristokracii řezbář nazývaný Monogramista IP, působící v Pasově. V jejich dílech se vzájemně propojoval „vlašský“ a „německý“ styl tvorby, jak se v dobové terminologii označovala italská renesance a středoevropská pozdní gotika.

Klíčovým dílem na výstavě je evokace fuggerovské kaple v Augsburgu, která patří k předním památkám renesance v Německu. Kromě Fuggerů, kteří sehráli podobně významnou roli v umění na přelomu 15. a 16. století jako Medicejové v Toskánsku, je pozornost věnována i císaři Maxmiliánovi I., který v Augsburgu často pobýval.

Císař dobře věděl, jak nejlépe využít umění k veřejné reprezentaci své osoby a své rodiny. Jeho zvláštní přízni se těšil zejména Burgkmair starší a Albrecht Dürer. Mnohé císařovy projekty ovlivňoval augsburský humanista Konrad Peutinger, který byl asi nejdůležitějším Maxmiliánovým poradcem v otázkách politiky i umění. Škoda jen, že nebyl vystaven monumentální triumfální oblouk císaře, což je zcela unikátní dílo evropské grafiky.

Trochu mi chybí (na výstavě i v katalogu) akcent na důležitý podíl Augsburgu při šíření italské renesanční ornamentiky "all antica" ve střední Evropě.

Na výstavě je zastoupeno 170 obrazů, soch, kreseb, grafik a zlatnických děl z fondů předních světových muzejních sbírek. Mezi zapůjčiteli jmenujeme alespoň Staatliche Museen Berlín, Alte Pinakothek Mnichov, Städel Museum Frankfurt n. M., Wallraf-Richartz-Museum Kolín nad Rýnem; Kunstmuseum Bazilej, Germanisches Nationalmuseum Norimberk; Kunsthalle Hamburg, Metropolitan Museum of Art New York.

Škoda jen, že Kunsthistorisches Museum nemá vlastní samostatnou výstavní síň, takže exponáty jsou tak trochu „improvizovaně“ natěsnané ve stálé expozici. Snaha sjednotit vše v jeden prostor vedla k zatemnění prostoru a osvětlení pomocí bodových světel. Ne každému návštěvníkovi bude zvolené „světelné“ řešení vyhovovat. Výstava měla svoji premiéru v zimě ve Museum Städel ve Frankfurtu nad Mohanem, kde bylo pro obrazy a sochy více prostoru a expozice působila přehledněji.

Peter Kováč

 

K výstavě:

https://www.khm.at/en/visit/exhibitions/holbein-burgkmair-duerer/

 

Katalog výstavy:

Guido Messling and Jochen Sander (eds.), Renaissance in the North. Holbein, Burgkmair, and the Age of the Fuggers, 24 × 28 cm, 360 stran, 287 vyobrazení, Hirmer Verlag 2023/2024, cena 45 eur, německá a anglická verze.

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru