archiv detailvídeň: provokující akty i antika pro hollywood

Vídeň: Provokující akty i antika pro Hollywood

Vídeňská Albertina nabízí jako svoji hlavní jarní výstavu výběr z tvorby slavného rakouského expresionisty Egona Schieleho. V roce 2018 si Rakousko připomene sto let od jeho tragického úmrtí, kdy se osmadvacetiletý malíř stal obětí epidemie španělské chřipky. Výstava je tak první z akcí, připomínající toto výročí.

Vše je změřeno na akvarely, kresby a kvaše, což je v Schieleho odkazu to nejzajímavější. Převažují podobizny přátel, autoportréty a akty modelek, často ve velmi odvážných polohách, čímž mladík kdysi konkuroval i Gustavu Klimtovi. Expozice je členěna chronologicky a k nejstarším patří kresby šestnáctiletého Schieleho. Až na výjimky 146 vystavených děl pochází ze sbírek Albertiny. Běžně však nejsou k vidění, protože akvarely a kresby jsou kvůli ochraně před sluncem povětšinou pouze v depozitářích.

Velmi zajímavou část tvoří kresby z vězení, do kterého se malíř dostal kvůli neprokázanému obvinění ze zneužití mladistvé. Malíř byl vězněn v dubnu a květnu 1912 a na kresbách zachytil vše, co ho tehdy obklopovalo: mříže, dveře cely, prázdné židle, postel…

Žel zcela marginální je část výstavy věnovaná Schieleho pobytu v Českém Krumlově. Z Krumlova pocházela malířova matka a mladík si město na Vltavě zamiloval díky malebným uličkám i pohledným děvčatům, které nebylo třeba moc přemlouvat.

Neméně zajímavou výstavu nabízí v jarní sezóně i Rakouská galerie Belvedere. Jde o bilanci díla Lawrence Alma-Tademy, který patří mezi nejvýznamnější představitele akademické malby viktoriánského Anglie. Umělec okouzloval diváky v salonech přesností zachycených detailů i schopností přiblížit jim různá exotická prostředí. Malíř to byl bravurní, ostatně i dnes se jeho obrazy prodávají za desítky miliónů dolarů.

V Londýně usazený umělce se přímo zamiloval do Říma a Pompejí a ve svých obrazech se snažil rekonstruovat zlatý věk antického císařství. Právě k tomu tématu je výstava přímo zacílena. Zájem o starověk dokumentují obrazy zapůjčené z muzeí i soukromých sbírek západní Evropy, Turecka, Mexika a USA. Málokdy lze obdivovat pohromadě takový soubor! Alma-Tadema se na každou malbu pečlivě připravoval a v archeologických muzeích si dělal podrobné kresebné studie starořímských zbraní, šperků i předmětů běžného života.

Působivě je v Belvederu připomenuto, že malířovy rekonstrukce starověku fascinovaly hollywoodské filmaře. Filmy jako je Mankiewiczova Kleopatra, Guazzoniho Quo Vadis nebo Scottsův Gladiátor se odehrávají v kulisách, které kdysi vymyslel Alma-Tadema. Autor se také stal vzorem pro Zdeňka Buriana, který na jeho styl a výtvarnou dovednost navazoval s odstupem několika desetiletí. Obě výstavy jsou ve Vídni otevřeny do 18. června.

 

Peter Kováč

 

Internet:

http://www.albertina.at/en/exhibitions/current

https://www.belvedere.at/en


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru