archiv detailvídeň: první výstava velikána vrcholné renesance raffaela santiho ve střední evropě (albertina 29. 9. 2017 - 7. 1. 2018,)

Vídeň: První výstava velikána vrcholné renesance Raffaela Santiho ve střední Evropě (ALBERTINA 29. 9. 2017 - 7. 1. 2018,)

Na výstavu pořádáme zájezd s cestovní kanceláří SLAN tour:

http://www.stavitele-katedral.cz/prodlouzeny-rijnovy-umelecky-vikend-bratislava-a-viden-pieter-bruegel-raffael-santi-mistr-z-okolicneho-marie-terezie-a-umeni-jeji-doby-peter-paul-rubens/

 

První výstava Raffaela Santiho (1483-1520) ve střední Evropě byla otevřena ve vídeňské Albertině. Do 7. ledna 2018 tam diváci uvidí 17 obrazů a 130 kreseb malíře, který vedle Leonarda da Vinciho a Michelangela patřil k hlavním představitelům vrcholné renesance.

Expozice je věnována především portrétům a madonám, které jsou charakteristické zvláštním poetickým stylem. Raffael byl od počátku ovlivněn malířem Pietrem Peruginem, v jehož dílně působil, poté se hodně inspiroval tvorbou Michelangela a Leonarda da Vinci.

Ve Vídni jsou četné rané práce, ale zastoupeny jsou i díla z malířova působení ve Florencii (1504/1505-1508) a v Římě (1508/1509-1520). Organizátoři se soustředili především na tvůrčí proces: obrazy jsou doprovázeny kresbami, které prozrazují, jak umělec vycházel z pozorování reality a pak vše důsledně komponoval, aby dosáhl ideální harmonie.

Divák má vzácnou možnost sledovat myšlenkové procesy a způsob malířovy práce od prvního návrhu až po finální výsledek. Zápůjčkami se na výstavě podílí Paříž, Madrid, Budapešť, Londýn, Washington, Řím, Florencie a Berlín.

Raffael byl už jako chlapec považován za geniální talent. V jedenácti letech se dostal na dvůr v Urbinu, který byl tehdy intelektuálním centrem renesanční Itálie. Ve čtyřiadvaceti letech ho povolal papež Julius II. do Říma. Dostal se tam díky protekci architekta Bramanteho, který chtěl mladíka použít jako konkurenta proti svému osobnímu nepříteli Michelangelovi. Raffael tam maloval až do svých sedmatřiceti, kdy předčasně zemřel, oplakáván jako „princ renesančního malířství“.

 

Peter Kováč

 

RAPHAEL, 29 September 2017 – 7 January 2018, Daily 10 am – 6 pm, Wednesdays + Fridays 10 am – 9 pm, the catalogue is available for EUR 34,90

Internet:

www.albertina.at

 

The Albertina is mounting the first exhibition to present works solely by Raphael in Austria. Around 130 drawing and 17 paintings serve to represent all of the artist’s important projects: from his early Umbrian period (up to 1504) to his years in Florence (1504/1505–1508) and on to his Roman period (1508/1509–1520), impressive works from all of his creative periods are included.

Numerous works from the museum’s own holdings as well as from renowned collections and museums afford a detailed impression of this High Renaissance master’s oeuvre. Raphael’s thought processes and modes of work, from design to final composition, are illustrated not only by masterful drawings but also by his paintings that simultaneously serve as an overview of the artist’s painted oeuvre.

Starting from the Albertina Museum’s own significant holdings and rounded out by the most beautiful and important drawings from prominent museums such as the Uffizi, the Royal Collection of the British Royal Family, the British Museum, the Louvre, the Vatican Museums, and the Ashmolean Museum, this monographic presentation places Raphael’s thinking and conceptual process front and center: featured works range from initial spontaneous artist’s impressions to virtuosic detail studies, compositional studies, and the completed paintings themselves.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru