výstavy detailvídeň: výstava kaiser maximilian i. ein großer habsburger (österreichische nationalbibliothek)

Vídeň: Výstava Kaiser Maximilian I. Ein großer Habsburger (Österreichische Nationalbibliothek)

Anotace:

V Rakouské národní knihovně ve Vídni (Prunksaal, Josefsplatz 1) je až do 3. listopadu 2019 k vidění výstava nazvaná „Kaiser Maximilian I. Ein großer Habsburger, která se koná u příležitosti pětistého výročí úmrtí jednoho z nejvýznamnějších vladařů konce středověku. Velká výstava představuje panovníka a jeho dobu především prostřednictvím četných cenných rukopisů a raných tisků.

Císař Maxmilián I. (1459-1519) bývá často označován jako „poslední rytíř“, neboť vládl na rozhraní pozdního středověku a renesance. Když v roce 1519 zemřel, byla již znovuobjevena Amerika, vynalezen knihtisk pomocí vyměnitelných písmen a po Svaté říši římské se ve velkém šířily nové, humanistické myšlenky.

Maxmiliánova výchova byla ještě zcela ovlivněna středověkými tradicemi a mladý Habsburk se nadchnul především pro lov a turnaje. Jako císař se pak otevřel novým myšlenkám a vytvořil nový obraz ideálního vladaře. Na jeho dvůr zavítali četní umělci a myslitelé. Učenci se zabývali různými tématy od překladu hieroglyfů až po vytváření zemských i nebeských map, z nichž některé se dochovaly až do současnosti.

Velký vliv na kulturní rozvoj přelomu 15. a 16. století měly i Maxmiliánovy rodinné vazby na Burgundsko a Itálii. Díky svým manželstvím s Marií Burgundskou a Blankou Marií z rodu Sforza byla jeho knihovna obohacena o řadu jedinečných děl, jako jsou kupř. Hodinky Marie Burgundské. Na výstavě je k vidění i proslulý „Weißkunig“, bohatě ilustrované dílo s autobiografickými prvky, nebo císařův portrét, dřevořez Albrechta Dürera.

K výstavě „Kaiser Maximilian I. Ein großer Habsburger“ vyšla i stejnojmenná doprovodná publikace (240 stran, doporučená cena 29,90 euro).

(SK)

 

Internet:

https://www.onb.ac.at/museen/prunksaal/sonderausstellungen/kaiser-maximilian-i-ein-grosser-habsburger


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru