knižní novinky detailwien – köln – weimar: johannes gutenberg. mann des jahrtausends – životopis vynálezce knihtisku (böhlau verlag)

Wien – Köln – Weimar: Johannes Gutenberg. Mann des Jahrtausends – životopis vynálezce knihtisku (Böhlau Verlag)

Anotace:

Nakladatelství Böhlau vydalo knihu nazvanou „Johannes Gutenberg. Mann des Jahrtausends“ německé historičky Maren Gottschalk. Gutenbergova biografie vyšla k 550. výročí jeho úmrtí.

Jen málo vynálezů změnilo život lidí tak jako objevení knihtisku s pohyblivými písmeny. Díky rychlému a „levnému“ tištění knih došlo nejen k rozšíření vědy a různých myšlenek, ale i k mobilizaci lidí. Nebýt knihtisku, asi by nedošlo k reformaci, ke vzniku osvícenství a neproběhla by pravděpodobně ani Francouzská revoluce. Johannes Gutenberg umožnil svým vynálezem masovou komunikaci a především zpřístupnil vzdělání všem lidem.

Gutenbergův život je ale opředen řadou tajemství, protože známe jen pár dat z jeho života. Přesto má ale i po pěti stech padesáti letech od své smrti co nabídnout. Proto se Maren Gottschalk vydala po stopách Gutenbergova života a jeho vynálezu. (SK)

 

Maren Gottschalk, Johannes Gutenberg. Mann des Jahrtausends, Böhlau Verlag, Wien – Köln – Weimar 2018, 160 stran, doporučená cena 17 euro

 

Internet:

http://www.boehlau-verlag.com/978-3-412-51250-7.html

 

Anotace nakladatelství:

 

Wenige Erfindungen haben das Leben der Menschen so verändert wie der Buchdruck mit beweglichen Lettern. Johannes Gutenberg hat mit seiner ersten Druckerpresse den Hebel umgelegt, der Massenkommunikation, Information und Bildung für alle erst möglich machte. Aber das Genie hinter der Idee steht im Dunkeln der Geschichte. Nur wenige Lebensdaten sind bekannt. Und doch: Es ist möglich, Johannes Gutenberg auch 550 Jahre nach seinem Tod neu zu entdecken. Maren Gottschalk hat sich auf die Suche nach dem Mann des Jahrtausends gemacht – und nach seiner Erfindung.

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru