edice stavitelé katedrál detailkatedrála v remeši (chrám pro korunovace francouzských králů), edice stavitelé katedrál 5

Katedrála v Remeši (Chrám pro korunovace francouzských králů), edice Stavitelé katedrál 5

Remešská katedrála je významnou gotickou památkou evropského umění 13. století. Byla také místem, kde francouzský panovník přijímal korunu a královské insignie z rukou remešského arcibiskupa. Obřad pomazání a korunovace, propracovaný ceremoniál opředený dávnými legendami, byl veřejnou manifestací prestiže francouzské monarchie a symbolem její neustálé obnovy.

Remešská katedrála měla mimořádný význam nejen pro historii, ale také pro evropské dějiny umění. Její architekti a sochaři výrazně ovlivnili gotické umění v Anglii, Itálii, ve Španělsku, v Německu i v celé střední Evropě.

Text historika umění Petra Kováče doplňují studie nejvýznamnějších znalců remešské katedrály z Austrálie, Francie, Německa, Rakouska, Švýcarska, USA a Velké Británie. V knize je poprvé do češtiny přeložen francouzský korunovační řád z poloviny 13. století a významné pojednání středověkého teologa Jeana Goleina o symbolice a významu korunovace francouzských panovníků. Kniha obsahuje také texty Jacquese Le Goffa a Willibalda Sauerländera, které v Německu vyšly jako samostatné publikace. Fotografie v knize jsou dílem Petra Kováče a Lenky Horákové a vznikaly v letech 2000-2016 během opakovaných studijních pobytů v Remeši.

Pátý díl věnovaný katedrále v Remeši uzavírá knižní projekt stavitelé katedrál, který představuje evropské umění a architekturu 13. století. Všech pět svazků má dohromady celkem 2730 stran a dva tisíce původních fotografií. Svými studiemi do souboru přispělo 34 renomovaných historiků umění z osmi zemí. Antologie dobových textů v jednotlivých dílech nabídly překlady důležitých středověkých dokumentů a traktátů, které tak poprvé máme možnost číst v českém jazyce. Obdobná knižní série je na domácím i zahraničním knižním trhu zcela unikátní.

 

Peter Kováč, Katedrála v Remeši, Stavitelé katedrál 5, počet stran 720, 500 reprodukcí, cena 599 Kč.

V publikaci jsou použity texty historiků a historiků umění Carla F. Barnese Jr., Bruna Boernera, Jacquese Le Goffa, Lindy Grantové, Johna Jamese, Petera Kurmanna, Brigitte Kurmannové Schwarzové, Willibalda Sauerländera, Hanse Sedlmayra a Wolfganga Schöllera.

 

Výhradní distribuci knihy zajišťuje Knižní velkoobchod Kosmas, S. R. O., Za Halami 877, 252 62 Horoměřice (E-Mail: odbyt@Kosmas.cz).

Tato kniha vyšla za podpory Ivany Grimmové, Ivety Líbalové, Stanislavy Simandlové, Martina Kodla, Miroslava Koreckého, Jaroslava Líbala a Zdeňka Sklenáře.

 

Kde si můžete knihu koupit?

1. každé kvalitní knihkupectví v ČR a SR (běžná doporučená cena 599,- kč); distributorem knihy je KOSMAS, Za Halami 877, Horoměřice

2. internetová prodejna Kosmas (cena 539,- kč); internetová adresa: http://www.kosmas.cz/

 

Recenze:

http://www.stavitele-katedral.cz/ivan-cerny

http://www.stavitele-katedral.cz/vladimir-horpeniak

http://www.stavitele-katedral.cz/frantisek-cinger-2418

 

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru