Předmluva

STAVITELÉ KATEDRÁL

S historikem umění Petrem Kováčem jsme si nejprve dopisovali. Na jaře 2006 se na mne obrátil s prosbou, zda by mohl v knize o katedrále v Chartres v rámci edice Stavitelé katedrál otisknout v českém překladu moji studii Truth and Distortions in the Creation of Gothic History. Informoval mne tehdy, že kniha vyjde v malém nákladu, že si vše financuje sám, a že kniha bude stát na českém trhu asi 15 amerických dolarů. Očekával jsem nevelkou brožuru na levném papíře s menším výběrem černobílých reprodukcí. Kniha, kterou jsem od Petra Kováče dostal v průběhu roku 2007 poštou, mne překvapila. Nápaditá, zajímavá, kombinující autorův esej se studiemi zahraničních odborníků a s překlady dobových středověkých pramenů.

V roce 2009 jsem pozval Petra Kováče do Francie na exkurzi Seeking the Origins of Chartres, kterou jsem uspořádal pro přátele a kolegy z Austrálie, USA a Velké Británie. Společně jsme v červenci navštívili Chartres, Saint-Benoît-sur-Loire, La Charité-sur-Loire, Autun, Beaulieu-sur-Dordogne, Souillac, Moissac, Saint-Gilles du Gard a další památky románského a raně gotického umění. Stali se z nás přátelé. Stejně tak se Peter Kováč spřátelil s mojí rodinou a mými nejbližšími spolupracovníky Jethrem Lynem a Chrisem Henigem. To přátelství trvá dodnes. Naposledy jsme se všichni sešli v červenci 2017 na kolokviu a workshopu o architektuře a sochařství 12. století ve francouzském městě Étampes.

Během osobních setkání jsem vždy oceňoval zájem Petra Kováče o středověké umění, jeho zvídavost, euforii a zanícení. Stejně tak musím ocenit jeho vynikající fotografie, které prozrazují cit pro detail i uměleckou hodnotu architektury, sochařství a vitrají a k nimž se vždy rád vracím při prohlížení jeho knížek z edice Stavitelé katedrál. Zaujalo mne také nadání Petra Kováče popularizovat dějiny umění, provozovat na svoje náklady internetové stránky Stavitelé katedrál o umění a historii nebo připravovat nejrůznější exkurze a kurzy v rámci Klubu přátel Stavitelů katedrál, který sdružuje čtenáře jeho knížek i internetových stránek.

Máme leccos podobného. Ani on, ani já nejsme závislí na grantových komisích, netlačí nás čas při dokončování práce, nejsme nuceni nic produkovat v předem stanovených lhůtách, stojíme mimo akademická pracoviště, dotovaná různými fundacemi a ústavy, na odborné cesty a fotografování si sháníme peníze sami, knížky, které vydáváme a píšeme, si hradíme ze svých úspor nebo s pomocí přátel. Není to snadné, ale tato nezávislost nám oběma dává ohromnou tvůrčí svobodu a také radost z poznávání odkazu stavitelů katedrál.

JOHN JAMES

AUTOR KNIŽNÍ EDICE THE ARK OF GOD (THE CREATION OF GOTHIC ARCHITECTURE, AN ILLUSTRATED THESAURUS) A AUTOR WEBOVÝCH STRÁNEK THE CREATION OF GOTHIC ARCHITECTURE (COGA)


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru